Nowe osiedla, to już nie tylko budynki plus droga dojazdowa. Jak otoczenie wpływa na wartość nieruchomości?
Czy lepsze warunki mieszkalne łączą się tylko z większymi kosztami? A może odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wcale nie wpłynie na ceny mieszkań na nowym osiedlu mieszkaniowym?
Atrakcyjne mieszkanie, to nie tylko budynek
Przez kilkadziesiąt lat osiedla w Polsce powstawały nie na jakość, ale na ilość. Budynki z płyt betonowych, poprzedzielane betonowymi chodnikami nadal straszą w niektórych starszych częściach większych miast. Mieszkania takie bardzo często zmieniają swoich właścicieli, i to nie dlatego, że ich cena jest stosunkowo niska w porównaniu do innych ofert, ale dlatego, że właściciele mieszkań nie są zadowoleni ze środowiska w jakim przyszło im żyć. Otoczenie wpływa na wartość nieruchomości w dużym stopniu. Oprócz ładnego i funkcjonalnego mieszkania dającego poczucie bezpieczeństwa, ważne jest całe środowisko osiedla. Nowoczesne rozwiązania połączone z zielenią pozwolą na odpoczynek i zapewnią spokój, sprawią że budynki nabiorą niepowtarzalnego klimatu chroniącego przed miejskim zgiełkiem. Niezwykle cenne okazują się miejsca spotkań wspólnoty mieszkaniowej. Place zabaw, restauracje, sklepy, obiekty sportowe i rekreacyjne, czy podstawowe usługi, są wręcz konieczne na osiedlach mieszkaniowych. Nowe osiedla powstają na sprawdzony już wzór naszych zachodnich sąsiadów, pomagają w budowaniu relacji międzyludzkich. – argumentuje Tomasz Sujak szef sprzedaży firmy Archicom.
Nowoczesne projekty architektoniczne
O tym, że osiedle to nie tylko budynek, przekonuje właścicielka Pracowni projektowej Katarzyna Mucha Architektura Krajobrazu: przy inwestycjach deweloperskich wkrótce okaże się, że trudno sprzedać mieszkania na osiedlu, gdzie wokół nas jest tylko beton, a pooglądać możemy jedynie okna sąsiadów. Polacy są coraz bogatsi i chętniej inwestują w przyjazne otoczenie. Wyjeżdżają też częściej za granicę, gdzie mają okazję oglądać przykłady dobrych rozwiązań architektoniczno-krajobrazowych. Patrząc z tej perspektywy, inwestorzy powinni jak najszybciej zmienić swoje podejście. Z punktu widzenia dewelopera starannie zaprojektowane otoczenie podwyższa standard, a tym samym wartość inwestycji. Dla mieszkańców korzyści są dwojakie, z jednej strony wartość ich nieruchomości rośnie, a z drugiej mamy do czynienia z podniesieniem jakości życia. Nikt nie zaprzeczy atrakcyjności mieszkania w ładnej okolicy, gdzie znajduje się miejsce do zabawy dla dzieci, do urządzenia sąsiedzkiego grilla, czy po prostu posiedzenia na ławce w otoczeniu zieleni.
Potwierdza to także Magdalena Kidoń z Jms Studio S.C. Na rynku mamy coraz więcej inwestycji, które charakteryzują się ciekawszą architekturą oraz zaprojektowaną przestrzenią wokół. Inwestorzy stosując coraz bardziej luksusowe materiały wykończeniowe zachęcają nabywców, którzy zazwyczaj gotowi są więcej zapłacić za atrakcyjną wizualnie nieruchomość. Od zawsze zadbany ogród oznaczał wyższy status społeczny.
W Polsce zaczyna panować moda na piękną, zieloną przestrzeń wokół domu. Nie musi to być równoznaczne z wysokim kosztami, ale znakomity ogród musi być przede wszystkim dobrze zaprojektowany. Decydując się na mieszkanie w danej okolicy lub o określonym standardzie, musimy mieć świadomość, że wybrana przez nas okolica się nie zmieni. Jeśli wybraliśmy mieszkanie na betonowym osiedlu, to nie powinniśmy liczyć, że za kilka lat powstanie tam plac zabaw czy zielony skwer. Doświadczenie pokazuje, że, jeżeli nie zostały te elementy zaplanowane w trakcie budowy, to nikt z mieszkańców nie będzie chciał dokładać na nie z własnej kieszeni, ponieważ zdecydowali się zamieszkać na tym właśnie osiedlu, gdyż bardziej niż na zagospodarowaniu terenu, zależy im na niskich cenach lub po prostu nie korzystają z takich elementów.
Atrakcyjne otoczenie a cena
Z analizy Home Broker wynika, że nowe mieszkanie od dewelopera może być tańsze niż stare i używane z rynku wtórnego. Dotyczy to głównie mieszkań wybudowanych po 2000 roku. Jednocześnie standardowo w powstających nowych osiedlach otoczenie budynków ma takie samo duże znaczenie, jak jakość i funkcjonalność samych mieszkań. Podążając za wysokimi wymaganiami potencjalnych inwestorów, deweloperzy zwracają na zagospodarowanie przestrzeni osiedlowej. Nie tylko ważne stają się zakątki zieleni, ale także ławki, miejsca spotkań, obiekty usługowe, sportowe i rekreacyjne. Kluczem do sukcesu okazują się rozwiązania łączące w sobie bezpieczeństwo z prywatnością i jednocześnie z miejscami zwiększonej aktywności. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni wpływa na podniesienie wartości nieruchomości, jednocześnie redukując zbędne koszty. Dzięki temu poziom cen mieszkań deweloperskich oferowanych na pierwotnym rynku nieruchomości jest w wielu przypadkach niższy od poziomu cen mieszkań z rynku wtórnego – dodaje Tomasz Sujak z Archicomu. Odpowiednio zaplanowane zagospodarowanie terenu już na etapie budowy, czy projektu, nie musi wpływać na wzrost ceny mieszkania.
Nowe jest lepsze
Mając do wyboru zakup mieszkania z rynku wtórnego, a mieszkanie na nowo wybudowanym osiedlu od dewelopera, duża większość inwestorów bez zastanowienia wybierze opcję drugą i to wcale nie sugerując się cenami. Stare, szare budynki niekorzystnie wpływają na samopoczucie i zdrowie właścicieli. Brak zieleni, czy nawet sporadycznie pojawiające się drzewko powoduje niedosyt i uczucie pustki. Wąskie chodniki i niewielkie trawniki pozwalają jedynie na symboliczne place zabaw, zazwyczaj z jedną huśtawką i niewielką piaskownicą na całe osiedle. Oczywiście przy odrobinie chęci można temu zaradzić, jednak nie zawsze jest taka możliwość. To, że osiedle, to nie tylko budynek wiedzą przede wszystkich sami lokatorzy. Mieszkanie w atrakcyjnej okolicy poprawia nastrój, sprawia, że ludzie są bardziej otwarci i zadowoleni z życia, młodzież ma zajęcie, spada ilość przestępstw, a jednocześnie umacnia się więź międzyludzka.
Otoczenie wpływa na wartość nieruchomości, nawet jeśli nie jest to widoczne w cenach, to w ilości zakupionych mieszkań na pewno. Wbrew pozorom to jak i gdzie mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Jeśli mamy gdzie odpocząć, gdzie się spotykać i zrelaksować, to łatwiej rozwiązywać pojawiające się problemy, możemy więcej osiągnąć w pracy i w życiu prywatnym.
Źródło: FreshPR.pl