Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o obrocie gruntami spowodowała widoczny wzrost na rynku finansowania ziemi rolnej. Jak wskazuje analiza BZ WBK Leasing, od momentu uwolnienia rynku dynamika zainteresowania rolników finansowaniem gruntów za pomocą pożyczki na terenie całego kraju wzrosła w ostatnim kwartale 2016 roku o +38 % r/r.
Powyższe wnioski jednoznacznie wskazują na rosnące zainteresowanie inwestycjami
w grunty wśród rolników. Co ciekawe, analizując zainteresowanie ofertą finansowania gruntów rok do roku z podziałem na poszczególne województwa prym w skali całego kraju wiodą 3 z nich – dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie.
– Ze względu na rosnące zainteresowanie ofertą finansowania gruntów rolnych zdecydowaliśmy się uruchomić podczas tegorocznej edycji targów AGROTECH dla rolników w całym kraju promocyjną ofertę pożyczki na zakup gruntów – mówi Michał Kamiński, menedżer rynku rolnego w BZ WBK Leasing. – W ramach promocji rolnicy nie zapłacą prowizji za zawarcie umowy Pożyczki na zakup gruntów. W czasie promocji wyniesie ona 0 złotych – dodaje.
Warunkiem skorzystania z promocji jest wypełnienie i złożenie u doradców BZ WBK Leasing wniosku o udzielenie pożyczki na sfinansowanie gruntu rolnego w dniach 17-19.03.2017 r. oraz zawarcie do dnia 30.06.2017 r. umowy pożyczki, gdzie przedmiotem finansowania będą grunty rolne. Z przygotowanej promocji mogą skorzystać osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą jako działalność gospodarczą/ zarobkową w sposób ciągły
i zorganizowany i jako PKD podają 01, z wyłączeniem usług rolniczych PKD 01.6 oraz łowiectwa PKD 01. Regulamin promocji dostępny jest u doradców BZ WBK Leasing.
– W ramach oferty finansowania gruntów rolnych, klienci sektora rolnego mogą sfinansować taki zakup przy udziale własnym już od 1%, przy czym okres finansowania może wynosić nawet 30 lat. To co jest bardzo istotne przy takim długim okresie finansowania to fakt, że
oferta daje elastyczność w zakresie dostosowania harmonogramu spłaty do sezonowości produkcji rolnej oraz uwzględnia karencję w spłacie kapitału ułatwiając rozszerzenie skali prowadzonej działalności – podkreśla Michał Kamiński.
Dobre nastroje rolników przyczyną poprawy koniunktury
Jak podaje Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej w styczniu 2017 r. koniunktura w polskim rolnictwie poprawiła się. Był to czwarty z rzędu kwartał poprawy koniunktury rolnej. Wartość wskaźnika wzrosła o 0,6 punktu, z poziomu -5,9 pkt. do -5,3 pkt. i jest niespodzianką, bowiem dotąd w historii badania koniunktury rolnej nie zdarzyło się, by – z uwagi na ujemne oddziaływanie czynników sezonowych (zimowe osłabienie aktywności rolniczej) – wartość wskaźnika zwiększyła się w pierwszym kwartale roku.
– Jak wskazuje analiza przeprowadzona przez Instytut poprawa koniunktury jest przede wszystkim skutkiem przypływu optymizmu wśród rolników. Jesteśmy przekonani,
że wskaźniki przyczynią się do stopniowego odbicia inwestycji wśród klientów sektora rolnego, a z pewnością pozytywnym i dodatkowym bodźcem w tym względzie będzie możliwość realizacji inwestycji dzięki uruchomieniu środków unijnych – podsumowuje Michał Kamiński.