Dla specjalistów rynku nieruchomości koniec roku to szczególnie gorący okres. Muszą oni nie tylko znaleźć środki i czas na zakup świątecznych prezentów, ale także ponieść koszty obowiązkowych kursów zawodowych, które należy odbyć do 31 grudnia.
Przeszkolenie pojedynczego pracownika kosztuje średnio kilkaset złotych, dlatego coraz popularniejsze stają się tańsze szkolenia internetowe – wynika z analizy bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl.
Obowiązek doskonalenia zawodowego dotyczy ok. 40 tys. osób, które posiadają uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego lub licencję zarządcy nieruchomości lub pośrednika w obrocie nieruchomościami. Reguluje to Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 1997 roku. Oznacza to, że cała branża musi wydać na edukację minimum 20 mln złotych rocznie.
Specjaliści rynku nieruchomości zobowiązani są do uczestnictwa w szkoleniach obejmujących minimum 24 godziny edukacyjne, których programy zostały zatwierdzone przez Ministerstwo Infrastruktury.
– Opłata za udział w takich szkoleniach wynosi ok. pięciuset złotych na jednego pracownika. Wszystko zależy od tematyki, zakresu i formy kursu – mówi Ewa Żółtaszek z internetowej bazy kursów i szkoleń Edustacja.pl. – Dlatego wielu klientów odkłada je na później. Wyraźny wzrost zainteresowania nimi można zaobserwować na przełomie września i października. Utrzymuje się ono przez cały 4. kwartał – dodaje.
Zaliczenie obowiązkowych szkoleń kosztuje branżę nieruchomości sporo wysiłku i pieniędzy. Do kosztów kursów specjaliści z mniejszych miast muszą doliczyć również wydatki na dojazdy oraz noclegi. Dlatego coraz większą popularność zdobywają szkolenia przeprowadzane w internecie.
– Szkolenia choć postrzegane jako uciążliwe są jednak konieczne. Przepisy zmieniają się szybko, a ich nieznajomość może powodować poważne konsekwencje dla specjalisty i jego klientów – podsumowuje Aleksander Scheller Prezydent Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości w latach 2006 – 2010. – Wielu niedogodności, np. braku dyspozycyjności dla klientów, która wiąże się ze szkoleniami tradycyjnymi, można uniknąć jeśli skorzysta się z wygodnych narzędzi internetowych w postaci szkoleń e-learningowych – dodaje.
Takie szkolenia przeprowadzane przez stronę internetową są tańsze i wygodniejsze. Uczestnik przerabia materiał przed własnym komputerem, sam ustala godziny i szkoli się indywidualnie. Kurs kończy się testem i otrzymaniem specjalnego zaświadczenia, które należy okazać podczas kontroli z ministerstwa.
Dzięki temu możliwe jest zdobycie wiedzy mniejszym kosztem oraz wypełnienie obowiązku, który jeśli zostanie zignorowany, może skończyć się odpowiedzialnością dyscyplinarną a nawet pozbawieniem uprawnień.
Źródło: dotPR