Zgodnie z raportem o stanie MŚP opublikowanym przez PARP, małe i średnie firmy odpowiedzialne są za 47% PKB oraz ponad połowę miejsc pracy.
MŚP w Polsce to przede wszystkim firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym, usługami oraz produkcją przemysłową. Obecnie liczba małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 1,8 mln, ale tylko 4% z nich to firmy zatrudniające więcej niż 9 pracowników.
Mikro-firmy stanowią największy odsetek prowadzonych działalności gospodarczych w Polsce. Dla porównania, wielkie przedsiębiorstwa, zatrudniające więcej niż 250 pracowników stanowią mniej niż 0,2% spośród ogółu firm w naszym kraju.
Kondycja firm w 2008 roku
Z raportu wynika, że w latach 2007-2008 przedsiębiorstwa odnotowywały dobre wyniki finansowe, o czym świadczy poziom przeżywalności nowo założonych działalności gospodarczych. 75% otwartych w 2008 roku firm w dalszym ciągu istnieje na rynku. Dla porównania, w 2006 roku tylko 2/3 rozpoczętych działalności przetrwało dłużej niż rok.
Niemniej w dalszym ciągu przedsiębiorcy wskazują na istnienie barier administracyjnych i prawnych oraz utrudnienia związane z pozyskaniem kapitału. Co ciekawe, firmy zgłaszają coraz większy popyt na wykwalifikowanych pracowników – zwłaszcza na pracowników fizycznych. Autorzy raportu wskazują, że w/w problemy odgrywają tym większą rolę im mniejsze przedsiębiorstwo.
Naturalnie powiązane to jest z możliwościami finansowymi małych firm. Z uwagi na ograniczenia w budżecie, osoby prowadzące działalność gospodarczą np. nie zawsze mogą sobie pozwolić na korzystanie z kancelarii prawnej, czy z usług profesjonalnej firmy doradztwa finansowego. Polscy przedsiębiorcy pokazali, że potrafią dostosować się do sytuacji na rynku, niemniej, nawet jeżeli kryzys gospodarczy obszedł się z nimi łagodnie, to i tak trzeba włożyć dużo pracy, by stworzyć lepszy klimat dla innowacji i poprawę efektywności.
Łukasz Piechowiak
Źródło: Bankier.pl