Dąbrówka w podpoznańskiej gminie Dopiewo, stała się w ciągu ostatnich kilku lat atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Pojawiły się nowe osiedla, sklepy, punkty usługowe. Bliskość aglomeracji, a zarazem przepiękne położenie miejscowości przyciągają nowych mieszkańców. Skutkuje to wzrostem ich liczby, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła dziewięciokrotnie.
Jezioro Niepruszewskie i Lusowskie, rezerwat ornitologiczny Trzcielińskie Bagno, lasy Wielkopolskiego Parku Narodowego – to wszystko mają mieszkańcy Dąbrówki na odległość … wycieczki rowerowej. Nie tylko jednak walory przyrodnicze decydują o atrakcyjności tego miejsca. Dąbrówka oddalona jest zaledwie 4 km od granicy Poznania, 15 km od Dworca Głównego PKP i 6 km od Portu Lotniczego Ławica. Zachodnia obwodnica Poznania, przebiegająca w tej gminie, także podnosi jej wartość. Ułatwi komunikację i wyjazd wprost na autostradę A2. S11 ma być gotowa do Euro 2012. Niewątpliwie jest to atutem Dąbrówki. Dzięki tym trasom dojazd do Poznania nie powinien stanowić problemu a dotarcie samochodem do centrum miasta zajmie mieszkańcom kilkanaście minut.
– Dąbrówka stale się rozwija. Gdy obejmowałam funkcję sołtysa, 10 lat temu, była jedną z najmniejszych miejscowości w gminie, z 200 mieszkańcami. Obecnie żyje w niej 1900 mieszkańców – mówi Teresa Kalinowska, sołtys Dąbrówki. Stało się tak za sprawą nowych osiedli mieszkaniowych, wybudowanych w ciągu ostatniej dekady. Dąbrówka z jednej, z najmniejszych wiosek w gminie, stała się trzecią miejscowością pod względem liczby mieszkańców. To wszystko wpływa na atrakcyjność tej lokalizacji. W nowo powstałych osiedlach pojawiają się sklepy oraz punkty usługowe, które ułatwiają życie jej mieszkańcom.
Nie brakuje tam również nowych inwestycji. Od marca trwa realizacja kolejnego etapu Osiedla Księżnej Dąbrówki – ZAMKOWA, którego inwestorem jest Nickel Development. Osiedle zlokalizowane zostało w kwartale ulic Zamkowa – Dworska – Komornicka – Koronna.
– Dąbrówka to świetne miejsce do życia – choć na przedmieściach, jednak dobrze skomunikowane z Poznaniem – mówi Agnieszka Węgrowska, kierownik marketingu i PR w Nickel Development. – Wydaje nam się, że i klienci dostrzegają walory tej lokalizacji, bo mieszkania na Zamkowej bardzo dobrze się sprzedają.
Właśnie dlatego deweloper podjął decyzję o zwiększeniu ekip budowlanych na placu budowy, a co za tym idzie – szybszym zakończeniu prac nad poszczególnymi etapami powstawania osiedla. Mieszkania, które wstępnie miały być oddane do użytkowania w marcu 2011 roku, mieszkańcy będą mogli odebrać już w listopadzie tego roku.
– Po rozmowach z generalnym wykonawcą, firmą PTB Nickel, udało nam się opracować harmonogram budowy tak, aby pierwsi lokatorzy mogli się wprowadzić już w tym roku, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia – tłumaczy dr Piotr Drygas, szef Działu Sprzedaży Nickel Development. – Zależy nam, aby osoby rozpatrujące zakup mieszkań w naszej inwestycji mogły planować wprowadzenie się już w tym roku. Oczywiście harmonogramy zakupionych już mieszkań nie ulegają zmianom, a więc nasi dotychczasowi klienci nie muszą się obawiać, że będą musieli szybciej dokonywać wpłat.
Inwestycja w Dąbrówce jest efektem współpracy zespołu specjalistów. To pierwsze osiedle, przy projektowaniu którego równie istotne było zdanie architektów, urbanistów, jak i psychologa. Prace zaowocowały powstaniem projektu osiedla łączącego zalety domów jednorodzinnych i mieszkań, przy jednoczesnym odejściu od koncepcji budownictwa „szeregowego”. – Oferujemy nowy pomysł na osiedle mieszkaniowe. Budynki na ZAMKOWEJ zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić maksimum prywatności mieszkańcom i zapewnić wszystkim lokatorom prywatną przestrzeń na zewnątrz budynków. Stąd powstają tu najwyżej 6-rodzinne budynki z ogrodami i ogromnymi tarasami – mówi A. Węgrowska. Metraż ogrodów waha się od 50 do 285 metrów, a tarasów i loggi – od 10 do nawet 60 metrów kwadratowych. Inspiracją dla architektów tworzących plany osiedla była modernistyczna architektura Franka Lloyda Wrighta. Starano się przy tym stworzyć indywidualny, oryginalny projekt, na który składają się zasuwane okiennice, tarasy na dachach oraz oszklone loggie na narożnikach domów.
Ceny mieszkań dwupokojowych oscylują w granicach 270 tysięcy złotych brutto, natomiast za domy jednorodzinne przyjdzie zapłacić około 490 tysięcy złotych brutto. Otrzymujemy przy tym lokum na osiedlu zlokalizowanym blisko Poznania, które pozwoli na komfortowy dojazd do centrum, jak również przyjemne spędzenie wolnego czasu w spokojnej okolicy.
Źródło: ARW IMAGE Public Relations