W III kwartale 2017 r. próbowano – z wykorzystaniem cudzej tożsamości – wyłudzić 1.756 kredytów o łącznej wartości 130,5 mln zł. W tym czasie do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone trafiło aż 38,5 tys. dowodów osobistych, paszportów i praw jazdy. Statystycznie do bazy trafiało 418 nowych dokumentów dziennie.
Baza Systemu DZ wzrosła o 38 487 szt. i zawierała na koniec września 1 794 154 szt. dokumentów zastrzeżonych z powodu ich zagubienia lub kradzieży.
– Polacy mają coraz wyższą świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Cieszymy się, że prowadzone przez nas działania edukacyjnie przynoszą tak dobre rezultaty – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
– Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono łącznie 72,9 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,96 miliarda złotych. Przez te wszystkie lata, statystycznie (włącznie z weekendami) odnotowywano ponad 20 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść ponad 1,1 mln zł – dodał Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ.
Warto pamiętać, że trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty tożsamości, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich ponad 30 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828: System działa na całym świecie, w systemie 24/7.
Źródło: ZBP