W marcu rezerwy walutowe Polski wyrażone w euro wzrosły do ponad 63,38 mld euro i były wyższe aż o 37,3 proc. niż przed rokiem.
NBP opublikował 7 kwietnia dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych na koniec marca 2010 r. Okazało się, że na przestrzeni tego miesiąca stan rezerw wzrósł zarówno w przeliczeniu na euro (z nieco ponad 62 mld 626,7 mln euro w lutym do 63 mld 380,1 mln w marcu) jak i w przeliczeniu na dolary USA (wzrost z 85 mld 143,7 mln do 85 mld 232,1 mln). Warto dodać, że obecnie stan rezerw dewizowych naszego kraju jest wyższy o ponad 37 proc. niż przed rokiem, gdy wynosiły one nieco ponad 46 mld euro.
Polska utrzymuje więc nadal wysoki poziom rezerw walutowych, gdyż są one istotnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo finansowe naszego kraju w relacjach zewnętrznych. Przekonują inwestorów i naszych partnerów handlowych, że Polska nie ma żadnych problemów z obsługą zadłużenia zagranicznego i płatności za import, a bank centralny ma też odpowiednie zasoby, gdyby uznał potrzebę interweniowania na rynku walutowym.
Przyjęta przez NBP strategia zarządzania rezerwami walutowymi zakłada zwiększanie ich dochodowości m.in. poprzez rozszerzanie wachlarza wykorzystywanych instrumentów finansowych, jednak priorytetem pozostaje zapewnienie pełnego bezpieczeństwa rezerw i niezbędnego poziomu ich płynności.
Źródło: NBP