Od stycznia 2021 Pekao TFI S.A. rozpoczęło publikację dodatkowych informacji na temat swoich funduszy inwestycyjnych. W Towarzystwie wdrożone zostały „Dobre Praktyki Informacyjne”, czyli nowy standard komunikacji między TFI i inwestorami opracowany przez IZFiA oraz Analizy Online pod patronatem GPW i PFR Portal PPK.
Pekao TFI S.A. zwiększa przejrzystość danych na temat oferowanych przez siebie funduszy inwestycyjnych. Wprowadzone zmiany w raportowaniu umożliwią inwestorom i analitykom uzyskanie pełniejszej informacji o produktach. Działania te wpisują się w realizację standardu „Dobrych Praktyk Informacyjnych”. Wśród pięciu obszarów raportowania Pekao TFI S.A. znajdują się: kwartalne publikowanie składów portfeli funduszy, comiesięczna dane o bilansie sprzedaży poszczególnych funduszy, kwartalna struktura portfeli (ekspozycja walutowa, struktura wg typu lokat), comiesięczne stopy zwrotu funduszy na tle benchmarków oraz informacja o opłatach w rozbiciu na klasy jednostek dla poszczególnych funduszy.
Regularna publikacja danych pozwoli na zwiększenie wiedzy o produktach inwestycyjnych dostępnych w Pekao TFI S.A. Inwestorzy zyskają dodatkowe informacje, które pozwolą im ocenić jak realizowana jest polityka inwestycyjna funduszy oraz jak zmienia się konstrukcja portfela w poszczególnych kwartałach. Pierwsze informacje zgodne ze standardami „Dobrych Praktyk Informacyjnych” opublikowane przez Pekao TFI dotyczą stanu na IVQ 2020 roku i zamieszczone zostały na stronie internetowej Towarzystwa: https://pekaotfi.pl/strefa-klienta/informacje-okresowe-dla-klientow. Spełnienie przez Towarzystwo wymogów dotyczących „Dobrych Praktyk Informacyjnych” będzie regularnie weryfikowane przez Analizy Online.
Prezentowanie struktury portfela poszczególnych funduszy ma na celu przede wszystkim umożliwienie inwestorowi weryfikacji, czy deklarowana polityka inwestycyjna danego funduszu oraz jego faktyczna struktura portfela są zgodne z jego profilem inwestycyjnym. Wypełnienie tej „praktyki” podnosi świadomość inwestora w zakresie źródeł stóp zwrotu danej strategii.
Dane dotyczące bilansu sprzedaży pozwolą na oszacowanie rzeczywistej wielkości napływów środków do poszczególnych funduszy, co jest ważną informacją dla inwestorów w okresach podwyższonej zmienności.
Spełnienie „praktyki” w zakresie prezentowania stóp zwrotu funduszu i benchmarku (jeśli występuje) pozwoli inwestorom na samodzielne określenie efektywności danego funduszu na tle portfela wzorcowego. Jednolite okresy dla wszystkich uczestników rynku, za które obliczane będą stopy zwrotu, ułatwią porównanie ze sobą funduszy o podobnej polityce inwestycyjnej.
Prezentowanie opłat w rozbiciu na poszczególne klasy jednostek uczestnictwa ma w założeniu przyczynić się do zwiększenia świadomości inwestorów w zakresie wysokości kosztów związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych (w tym w podziale na poszczególne rodzaje jednostek) oraz zapewnienia porównywalności i transparentności danych w tym zakresie dla różnych produktów.
Źródło: Pekao TFI