Wyniki tzw. stress testów pokazują, że polski sektor bankowy w jest stabilny i wiarygodny, choć dwa z badanych banków miały problem z ich zaliczeniem – mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej dyrektor departamentu inspekcji bankowych Komisji Nadzoru Finansowego Tomasz Piwowarski.
W niedzielę KNF zaprezentował stress testów, badania 15 banków obejmujących ponad 75 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Analiza miała na celu oszacowanie odporności banków na negatywne scenariusze rynkowe w hipotetycznych sytuacjach kryzysowych.
Piwowarski poinformował, że dwa banki miały problemy z zaliczeniem testów. Chodzi o Getin Noble Banku oraz BNP Paribas Bank Polska. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak podkreślił jednak, że nawet jeśli wyniki – badania wskazują, iż któryś z banków nie osiągnął wymaganego współczynnika kapitałowego, to nie oznacza, że stał się on niewypłacalny.
„Te wyniki pozytywnie wpłyną na postrzeganie polskich banków przez agencje ratingowe”- mówił zastępca przewodniczącego KNF Wojciech Kwaśniak.
„W przypadku obu banków, po dacie na którą przeprowadzono badanie, podjęto działania skutkujące podwyższeniem kapitału podstawowego Tier 1, tj. dokonano emisji akcji oraz zaliczono do kapitału – za zgodą KNF – zysk roku bieżącego, co dodatkowo wzmocniło ich pozycję kapitałową” – podkreślił jednak dyrektor z KNF.
Wśród banków, które z własnej inicjatywy przetestował KNF znalazły się: Alior Bank, Bank BPH, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Handlowy, Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, BZ WBK, BNP Paribas, Deutsche Bank Polska, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Raiffeisen Bank Polska.
„Zdecydowana większość spośród badanych banków istotnie przekroczyła oczekiwane w ćwiczeniu poziomy współczynnika kapitału podstawowego Tier 1 (CET1), zarówno z uwzględnieniem badania jakości aktywów, jak i testów warunków skrajnych (w scenariuszy bazowym i szokowym) – napisano na stronie internetowej KNF.
W niedzielę Europejski Bank Centralny opublikował wyniki prowadzonego od kwietnia badania na europejskich bankach. Wynika z nich że banków byłaby zagrożona w razie kryzysu. EBC uznał, że 25 ze 130 największych banków kontynentu nie miało wystarczających buforów bezpieczeństwa.
Problemy właściciela Banku Millennium
Przeglądu jakości aktywów przez EBC nie przeszedł m.in. portugalski Banco Camercial Portugues, właściciel Banku Millennium.
Przewodniczący KNF uspokajał jednak, że nadzorca jest w stałym kontakcie z portugalskim bankiem. „Bank Millennium przeszedł badanie AQR i stress testy i to z dużym zapasem. Jesteśmy w stałym kontakcie z BCP i trzeba poczekać do poniedziałku, by dać mu szansę na przedstawienie stanowiska co do ich inwestycji w Polsce” – mówił.
„Wydaje mi się, że w składzie akcjonariatu Banku Millennium nie zajdą istotniejsze zmiany” – podkreślił Jakubiak.
BCP podał w komunikacie, cytowanym przez agencję Bloomberg, że działania podjęte w 2014 r. w pełni pokrywają jego potrzeby kapitałowe wynikające ze scenariusza szokowego stress testów. Bank poinformował, że nie potrzebuje podnosić kapitału, nie jest też zmuszony do sprzedaży aktywów.
rbk /drag/