„Simona”, jeden z wyjątkowych filmów 19. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, weszła do kin w całej Polsce. MDAG to największy w Polsce festiwal filmowy, którego misją jest udostępnianie filmów dokumentalnych jak najszerszej publiczności. Bank Millennium jest mecenasem festiwalu już od 17 lat.
Bank Millennium przygotował specjalny spot, w którym zaprasza na tę wyjątkową produkcję filmową. Spot można zobaczyć na kanale banku na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=U82hjUV0DeI
Film „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz opowiada o wizjonerce, pierwszej eko-aktywistce i obrończyni pradawnej puszczy. To wzruszający portret wrażliwej osoby, która wybrała towarzystwo zwierząt w poszukiwaniu szczęścia, okraszona olbrzymią ilością wspaniałych zdjęć Lecha Wilczka opowieść o szacunku do innych istot. Film od dzisiaj można zobaczyć w ponad 50 kinach w całym kraju!
– To jeden z ważniejszych tytułów ostatniej edycji festiwalu. W dobie zmian klimatycznych, walki o ochronę klimatu i środowiska warto przybliżać widzom takie postaci jak Simona Kossak – żyjące w zgodzie z naturą, zaangażowane w ochronę przyrody, inspirujące do działania. Bank Millennium od wielu lat wspiera działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego, w tym lasów, których ziemia traci co roku blisko sto milionów. Lasy są ostoją dzikich zwierząt, oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji i działają jako ważny bufor chroniący przed zmianami klimatu. Są niezbędne do życia na Ziemi – mówi Iwona Jarzębska, dyrektor Departamentu Public Relations w Banku Millennium
„Simonę” pokochała publiczność festiwalowa a na pokazach przedpremierowych w całym kraju pojawiły się tłumy, żeby spotkać się z reżyserką. Zdobyła Nagrody Publiczności w czasie tegorocznych festiwali Millennium Docs Against Gravity oraz Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, najważniejsze wyróżnienia płynące ze strony samej widowni.
O filmie:
Kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do istniejącej od pradawnej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji. Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić żyć innym istotom. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.
Zwiastun filmu „Simona”: https://www.youtube.com/watch?v=kEdOKXoqxco
Lista kin: https://www.againstgravity.pl/gdzie-zobaczysz-nasze-filmy
Festiwal Millennium Docs Against Gravity porusza najbardziej aktualne problemy i potrzeby współczesnego świata, otwiera na nie widzom oczy i zachęca do działania. Co roku w programie można znaleźć m.in. filmy ukraińskie, co dziś, w obliczu wojny, nabiera nowego, szczególnego znaczenia. Twórcy festiwalu wierzą, że pokazywanie i oglądanie ukraińskich filmów oraz poznawanie ukraińskiej kultury i historii jest ważnym wyrazem solidarności z Ukrainą i sposobem na zbliżenie z jej obywatelami. Festiwal wsparł też w tym roku młodych filmowców m. in. z Ukrainy w realizacji ich autorskich filmów dokumentalnych.
Bank Millennium jest sponsorem festiwalu i fundatorem Nagrody Głównej już od 2006 roku. W tym roku, poza Nagrodą Główną, bank ufundował dwie nagrody dodatkowe:
– Nagrodę dla Reżysera/Reżyserki Najlepszego Filmu Ukraińskiego z programu 19.MDAG;
– Nagrodę za Najlepszy Projekt Nowego Filmu z Europy Wschodniej prezentowany podczas pitchingu projektów Eastern Europe Against Gravity.
Bank jest kulturalnie zaangażowany już od ponad 30 lat. Równolegle do działalności biznesowej wspiera przedsięwzięcia kulturalne o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. Jest mecenasem kultury 360°, promuje sztukę w niemal wszystkich jej formach, m.in.: muzykę, malarstwo, rzeźbę, film, teatr, fotografię, literaturę i performance. Sięga po kulturę niszową i popularną, i jest z założenia partnerem długoterminowym.
Źródło: Bank Millennium