UNIQA rozpoczęła współpracę z Fundacją Zwolnieni z Teorii. To kolejna organizacja, z którą ubezpieczyciel wspólnie prowadzi projekt związany z edukacją na temat problemu hejtu w Internecie. Z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema współorganizował warsztaty na temat cyberprzemocy dla uczniów, nauczycieli i rodziców w szkołach podstawowych w całej Polsce. Z kolei współpracując z Fundacją Zwolnieni z Teorii trafi do uczniów szkół średnich i studentów. W ramach programu uczestnicy z całego kraju zorganizują projekty społeczne dotyczące problemu hejtu. Oddolne działania młodych ludzi, jakimi będą warsztaty, wydarzenia, kampanie w Internecie i aplikacje, zamienią się w autentyczną formę walki z hejtem.
– UNIQA od lat angażuje się w działania edukacyjne i komunikacyjne związane z problemem hejtu w Internecie. Chcemy być marką, która wsłuchuje się w głos klienta i reaguje na problemy szybko zmieniającego się świata. Życie dzieci i nastolatków w coraz większym stopniu przenosi się do sieci co sprawia, że są oni coraz bardziej narażeni m.in. na hejt w Internecie. Dlatego we współpracy z Instytutem Polska Przyszłości im. Stanisława Lema prowadzimy warsztaty edukacyjne, które mają pomóc uczniom, nauczycielom i rodzicom w radzeniu sobie z tym trudnym zjawiskiem. Teraz we współpracy z Fundacją Zwolnieni z Teorii oddajemy głos uczniom – mówi Agnieszka Durst-Wilczyńska, dyrektorka Departamentu Zarządzania Marką w UNIQA. – Wierzymy, że ich wrażliwość, kreatywność i empatia pozwolą znaleźć rozwiązania, które realnie pomogą rówieśnikom dotkniętym przez hejt w Internecie. Wspierać ich będą mentorzy – dodaje.
Dodatkowym atutem programu jest to, że uczestnicy nauczą się pracy w zespole i zarządzania projektami oraz otrzymają międzynarodowe certyfikaty.
– Uczestnicy będą realizować projekty w prawdziwym życiu przy wsparciu Fundacji poprzez platformę edukacyjną do zarządzania projektami zwolnienizteorii.pl, mentorów ZWZT oraz grupę uczestników na Facebooku. Na potrzeby tego programu powstanie 30-40 zespołów młodzieży, która będzie działać pod patronatem UNIQA. Ponadto 10 przeszkolonych pracowników UNIQA zostanie mentorami projektów społecznych. Efektem będzie także minimum 15 projektów młodzieży walczących z hejtem ukończonych w prawdziwym życiu – mówi Emir Chahed, menedżer programów ESG w Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Fundacja Zwolnieni z Teorii jest organizatorem największej olimpiady dla uczniów szkół średnich i studentów. Zadaniem uczestników jest wymyślenie, a następnie zorganizowanie w zespole własnego projektu społecznego.
– W ten sposób młodzi robią coś dla innych, a przy tym sami uczą się współpracy i zarządzania projektami. Pracujemy z uczniami z 25% liceów i techników. Nasi uczestnicy zrealizowali już w sumie 4,5 tys. projektów społecznych, które dotarły do 35 mln odbiorców – mówi Aleksandra Chudaś, dyrektor zarządzająca w Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Program rozpoczął się w listopadzie 2022 roku i potrwa do kwietnia 2023 roku.
Źródło: Uniqa