Bank BNP Paribas pełnił funkcję współorganizatora i współprowadzącego księgę popytu emisji 7-letnich obligacji powiązanych ze zrównoważonym rozwojem (Sustainability-Linked Bonds) spółki Cyfrowy Polsat, należącej do wiodącej grupy medialno-telekomunikacyjnej w Polsce. Emisja, której kwota osiągnęła 2,67 mld złotych, jest największą złotówkową transakcją w historii polskiego rynku obligacji zrealizowaną przez prywatny podmiot i jednocześnie pierwszą emisją obligacji zrównoważonego rozwoju w pełni zgodną ze standardami Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych (ICMA).
Pozyskane dzięki emisji środki posłużą wsparciu realizacji strategii rozwoju Grupy Polsat Plus, która obejmuje budowę nowego segmentu działalności tj. Czystej Energii, czyli zaangażowania się w projekty realizujące w praktyce zasady ESG. Grupa opracowała Sustainability-Linked Financing Framework, czyli ramy określające powiązanie finansowania z czterema celami (SPT) dotyczącymi zrównoważonego rozwoju. Framework jest zgodny ze standardami ICMA i uzyskał pozytywną opinię niezależnej firmy eksperckiej Sustainalytics. Nowa emisja obligacji jest powiązana z określonym w Warunkach Emisji celem zwiększenia udziału energii zeroemisyjnej w miksie energetycznym Grupy.
Wiarygodność emitenta oraz zrównoważony charakter obligacji przyciągnęły zainteresowanie inwestorów o charakterze misyjnym, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Bank BNP Paribas od lat współpracuje z Cyfrowym Polsatem na wielu płaszczyznach. Obecna transakcja to drugi projekt emisji obligacji, w którym Bank BNP Paribas uczestniczy. W lutym 2020 r., również jako współorganizator i współprowadzący księgę popytu, pomógł spółce uplasować obligacje o wartości 1 mld złotych w pierwszej emisji zielonych obligacji korporacyjnych w Polsce.
Źródło: BNP Paribas