Zakończyła się pierwsza konferencja „Future of Payments” organizowana przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Eksperci ze świata finansów, nowych technologii, nauki, prawa i biznesu rozmawiali m.in. o perspektywach cyfrowych płatności w Polsce, potencjale wykorzystania sztucznej inteligencji oraz cyberbezpieczeństwie. Konferencję zamknęła uroczysta gala, podczas której przyznano nagrody dla innowacyjnych projektów oraz wizjonera rynku płatności. Kolejna edycja odbędzie się jesienią 2024.
– Chcemy, aby to wydarzenie było cykliczną platformą wymiany doświadczeń, forum dialogu ekspertów oraz inkubatorem pomysłów na dalszy dynamiczny rozwój branży płatniczej. Już dzisiaj możemy ogłosić, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku w ramach „Future of Payments”. Dzięki znakomitym ekspertom otrzymaliśmy ogromną dawkę inspiracji i wiedzy o trendach, innowacjach i bezpieczeństwie w obszarze płatności cyfrowych, przedstawioną z różnych punktów widzenia. Myślę, że przestrzeń do swobodnej wymiany myśli w ramach różnych branż i sektora publicznego jest nam potrzebna do wytyczania dalszych kierunków rozwoju. Dziękujemy naszym prelegentom, uczestnikom dyskusji i moderatorom za podzielenie się doświadczeniem oraz praktycznymi przykładami wdrożeń, a uczestnikom konferencji za obecność i aktywny udział w naszych badaniach ankietowych. Cieszę się, że łączy nas wspólna wizja – chcemy, żeby polski rynek płatności stawał się coraz bardziej innowacyjny, przyjazny i bezpieczny dla klientów oraz konkurencyjny wobec innych rynków w Europie – komentuje Joanna Erdman, Prezeska Zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Konferencję „Future of Payments” otworzyła prelekcja i dyskusja o przyszłości pieniądza moderowana przez Chrisa Skinnera – jednego z najważniejszych komentatorów rynku cyfrowych transakcji w Europie. W dalszej części spotkania eksperci dyskutowali m.in. o korzyściach płynących dla rynku płatności z potencjału, który tkwi w sztucznej inteligencji w sferze płatności, bezpieczeństwa i analizy danych. Omawiali także kierunki rozwoju rynku w takich obszarach jak budowa doświadczenia klienta czy zmiany technologiczne i rozwój infrastruktury płatniczej. Konferencję zamknęła dyskusja o wpływie nowych regulacji na rynek usług płatniczych, w tym Open Finance oraz walutach cyfrowych.
Uroczysta gala i wręczenie nagród za innowacyjność
Po konferencji odbyła się uroczysta gala, na której nagrodzono osoby, firmy i inicjatywy odpowiadające za istotny wpływ na rozwój płatności cyfrowych w przyszłości. Uhonorowano:
- Hub Technologiczno-Produktowy Visa w Warszawie za „Przełomowe wydarzenie roku”
- Ekologiczne karty PKO Bank Polski w kategorii „Zielone oblicze technologii”
- Smart City Wrocław za promowanie idei „W świecie smart cities”
- Click to Pay jako „Innowację na miarę naszych czasów”
- Bartosza Ciołkowskiego z Mastercard w kategorii „Wyprzedzając przyszłość. Wizjoner”
- Nagrodę publiczności otrzymało rozwiązanie PayEye prezentowane w Strefie Partnerów
– To ogromna przyjemność móc nagrodzić osoby, organizacje i projekty, które aktywnie wpływają na rozwój płatności cyfrowych w Polsce. Każda z przyznanych przez środowisko nagród to dowód na to, że w naszym kraju nie brakuje innowatorów, ludzi i firm pełnych pasji i wiedzy, którzy chętnie podejmują wyzwania, dzielą się swoimi doświadczeniami i szukają dla swoich pomysłów praktycznych zastosowań – dodaje Joanna Erdman.
Na bazie inspiracji z konferencji pojawi się powstały na zlecenie Fundacji Polska Bezgotówkowa raport „Przyszłość Płatności. W stronę cyfrowego świata” z podsumowaniem badań i analiz, które rzucą nowe światło na kluczowe trendy i wyzwania stojące przed branżą płatniczą.
Źródło: Polska Bezgotówkowa