Po mocnych spadkach w końcówce października, pierwszy tydzień listopada przyniósł wzrosty na światowych rynkach akcji. Zyskał także nasz parkiet, ale zwyżka była dość mizerna. Głównym wydarzeniem tygodnia na GPW był piątkowy, w miarę udany debiut PGE. W tym tygodniu czeka nas dalszy okres publikacji wyników kwartalnych spółek.
Wynikami pochwali się większość podmiotów z WIG20. Jak na razie wyniki w większości przypadków, mimo że czasami nawet lepsze niż w 3Q’08, są gorsze od oczekiwań rynkowych (największe rozczarowania przyniosły jak na razie TPSA oraz Millenium, co znalazło swoje szybkie odzwierciedlenie w ich kursach rynkowych).
Rynek krajowy
Po głębokim spadku w ostatnim tygodniu października, warszawski parkiet zanotował dość mizerne odbicie. WIG20 odnotował symboliczny wzrost o 0,1%, natomiast WIG wzrósł o 0,3%. Słabiej zachowywały się indeksy średnich i małych spółek. mWIG40 zniżkował o 0,5% a sWIG80 nie odnotował zmiany w ujęciu procentowym.
Z punktu widzenia analizy technicznej w pierwszej połowie tygodnia WIG20 zanotował spadek poniżej bariery 2200 pkt, jednak bykom w miarę szybko udało się opanować sytuację i w końcówce tygodnia handel toczył się już około 100 pkt wyżej. Tym samym indeks uratował linię trendu poprowadzoną przez lokalne dołki z sierpnia, września oraz początku października. Nadal jednak pozostajemy poniżej głównej linii trendu przebiegającej na wykresie liniowym przez minima z marca oraz lipca (początek tygodnia przynosi próbę powrotu ponad wspomnianą linię). Oporu można szukać także przy lokalnym szczycie z końcówki sierpnia, czyli 2317 pkt.
W ubiegłym tygodniu na dobre rozkręciły się już publikacje sprawozdań finansowych spółek za 3Q’09. Do spółek, które rozczarowały publikacjami (m.in. TPSA, której kurs w ostatnich 2 tygodniach stracił 11,9%) dołączył Bank Millennium (-15,8% w skali ostatniego tygodnia), który odnotował nieoczekiwaną stratę na poziomie netto. W 1Q’09 bank planuje przeprowadzić emisję z prawem poboru o wartości 1,0 mld PLN. Podwyższenie kapitałów ma jednak wynikać z planów rozwoju spółki a nie sytuacji finansowej.
W bieżącym tygodniu rezultaty zaprezentuje większość spółek z WIG20. Z sześciu spółek, które opublikowały wyniki do poniedziałku przed sesją, rezultat netto lepszy od konsensu rynkowego zanotował jedynie Lotos. Natomiast w ujęciu rocznym, oprócz paliwowej spółki poprawiły się także PBG, TVN oraz Polimex.
Rynki zagraniczne
Po głębokich spadkach na koniec poprzedniego miesiąca, poprzedni tydzień przyniósł przewagę byków na większości światowych parkietów. Wzrostom nie zaszkodziły nawet gorsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia po raz pierwszy od 1983 roku przekroczyła barierę 10%. Należy jednak pamiętać, że taki obraz został już przez rynki dawno zdyskontowany. Wskaźnik stopy bezrobocia porusza się ze sporym opóźnieniem w stosunku do innych wskaźników makroekonomicznych. Najwyższy poziom stopy bezrobocia w USA na przestrzeni ostatniego półwiecza odnotowano w listopadzie i grudniu 1982 roku, kiedy sięgnęła ona 10,8%. W ciągu kolejnych 12 miesięcy spadła o 2,5 punktu procentowego a S&P500 zyskał około 17%.
Z innych wydarzeń makroekonomicznych, na niezmienionych poziomach w ubiegłym tygodniu stopy procentowe utrzymały najważniejsze banki centralne na świecie: Fed, EBC oraz Bank of England.
Zarówno indeks MSCI World jak i MSCI Emerging Markets zwyżkowały po 2,4%. DJIA zanotował powrót powyżej bariery 10 000 pkt, zyskują 3,2%. Podobnej skali wzrost odnotował S&P500. W Europie Zachodniej odnotowane zwyżki były podobnej wielkości i oscylowały pomiędzy 1% a 3%. Wśród największych rynków wschodzących najlepiej wypadł tym razem SCI, główny indeks giełdy w Szanghaju, który zyskał w skali tygodnia 5,6%. Dość słabo wypadły natomiast indeksy naszego regionu Europy. Na minusach tydzień zakończyły PX50, BUX oraz RTS.
Od strony analizy technicznej, po naruszeniu przez S&P500 linii trendu poprowadzonej przez dołki z sierpnia, września oraz października, w końcowej fazie poprzedniego tygodnia udało się powrócić ponad nią. Na wykresie można też dostrzec szanse na uformowanie się od początku września głowy z ramionami (obecnie tworzone byłoby prawe ramię). Przypomnijmy, że na podobny scenariusz część inwestorów liczyła już w obecnym trendzie wzrostowym na przełomie czerwca i lipca, co zaowocowała jednak pójściem rynku w przeciwną stronę niż oczekiwali grający pod realizację takie formacji. Tym bardziej, że obecnie nastroje amerykańskich inwestorów indywidualnych (dane za AAII) są najbardziej niedźwiedzie od przełomu lutego i marca.
Najważniejsze wydarzenia (9 listopada – 13 listopada 2009)
Poniedziałek:
10.30 – Euroland – indeks Sentix za listopad (prognoza: -11,8 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikują Allianz oraz EA
Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują PBG oraz Polimex-Mostostal
Wtorek:
11.00 – Euroland – indeks ZEW za listopad (prognoza: 54 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje Unicredit
Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują Agora, Cyfrowy Polsat, Pekao
Czwartek:
11.00 – Euroland – produkcja przemysłowa za wrzesień (prognoza: +0,4% m/m)
14.30 – USA – liczba nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (prognoza: 510 tys)
Kwartalne wyniki finansowe opublikują RWE, Wall Mart, Disney
Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują BZ WBK, CEZ, PGNiG, Polnord
Piątek:
8.00 – Niemcy – dynamika PKB za 3Q’09 – dane wstępne (prognoza: +0,8% q/q)
11.00 – Euroland – dynamika PKB za 3Q’09 – dane wstępne (prognoza: +0,5% q/q)
14.00 – Polska – inflacja CPI za październik (prognoza: +3,2% r/r)
15.55 – USA – indeks Uniwersytetu Michigan za listopad – dane wstępne (prognoza: 71 pkt)
Kwartalne wyniki finansowe opublikuje JC Penney
Polska – kwartalne wyniki finansowe opublikują Asseco Poland, Getin, KGHM, PKN
Krzysztof Pado
Źródło: Partnerzy Inwestycyjni