W dniu 1 marca 2009 r. weszła w życie Ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, która znacząco podwyższyła stawki procentową i kwotową akcyzy na papierosy. Zgodnie z nową ustawą, papierosy opodatkowane starymi stawkami akcyzy miały zostać wycofane z obiegu do dnia 1.07. br.
W dzisiejszym temacie tygodnia spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak nowe przepisy zmieniły ceny wyrobów tytoniowych i jak wpłynęły na inflację CPI w lipcu. Szacujemy, że w wyniku zwiększenia akcyzy dynamika cen wyrobów tytoniowych wzrośnie z 17,0% r/r w czerwcu do 23,9% w lipcu br., co przyczyni się do wzrostu inflacji bazowej z wyłączeniem cen żywności i nośników energii o 0,2 p.p. i zwiększenia inflacji CPI o 0,1 p.p. Uzyskany przez nas szacunek lipcowej inflacji CPI (3,7% r/r wobec 3,5% w czerwcu) stanowi wsparcie dla naszych oczekiwań, zgodnie z którymi Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych na sierpniowym posiedzeniu.
Ponadto w INVESTrendach:
Sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu PKB w USA w II kw. br. wyniosło -1,0% r/r i było nieznacznie lepsze od konsensusu rynkowego (-1,5% r/r) i wyraźnie wyższe od odnotowanego w I kw. br. (-6,4%). Dane o PKB w II kw. wskazują, że dno recesji w USA nastąpi najprawdopodobniej w III kw. br. Podtrzymujemy jednak ocenę, że ze względu na spodziewane dalsze pogorszenie sytuacji na rynku pracy w USA i konieczność odbudowania przez gospodarstwa domowe oszczędności wyraźne ożywienie w amerykańskiej gospodarce nastąpi w I połowie 2010 r. Dane o PKB w USA sygnalizują zatem niewielki potencjał do dalszego trwałego umocnienia kursu złotego w najbliższych miesiącach.
Oczekujemy, że ścieżka wzrostu PKB w II półroczu ukształtuje się na poziomie o 0,2-0,3 p.p. wyższym niż przewidywała nasza czerwcowa prognoza kwartalna. Ocenę tę wzmacnia dzisiejsza publikacja lipcowego indeksu koniunktury PMI w przetwórstwie przemysłowym, który wyniósł 46,5 pkt. i był znacząco wyższy od naszej prognozy (43,8) i konsensusu (43,7). Jednocześnie perspektywy inflacji w najbliższych miesiącach skłaniają nas do wniosku, że scenariusz przewidujący kolejną obniżkę stóp we wrześniu lub w październiku byłby możliwy tylko w warunkach dalszego wyraźnego pogarszania się aktywności gospodarczej. Taki wariant uznajemy za mało prawdopodobny. Powyższe rozumowanie prowadzi nas do wniosku, że Rada najprawdopodobniej zakończyła już cykl obniżek stóp procentowych. Oczekujemy, że we wrześniu lub w październiku RPP zrezygnuje z łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej, a neutralne nastawienie utrzymane zostanie przez Radę III kadencji do maja 2010 r. Pierwszej podwyżki stóp procentowych o 25 pb spodziewamy się w czerwcu 2010 r.
Najważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:
W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem za granicą będzie czwartkowa decyzja Europejskiego Banku Centralnego dotycząca stóp procentowych. Podobnie jak rynek oczekujemy, że EBC nie zmieni stóp procentowych. Zarówno decyzja EBC, jak i jej uzasadnienie przedstawione przez Prezesa Tricheta powinny być neutralne dla kursu EURUSD i kursu złotego.
Najważniejszym wydarzeniem w kraju jest dzisiejsza publikacja szacunku Ministerstwa Finansów dotyczącego inflacji CPI w lipcu. Szacunek MF wyniósł 3,5% r/r wobec konsensusu na poziomie 3,4% i naszej prognozy wynoszącej 3,7% r/r. Wyższy od konsensusu szacunek MF nie miał istotnego wpływu na kurs złotego i rynek długu.
Jakub Borowski
Źródło: INVEST-BANK S.A.