70-letni finansista, były szef amerykańskiej giełdy technologicznej Nasdaq, został aresztowany w ostatni czwartek. Zarzuca mu się stworzenie największej na świecie piramidy finansowej – straty instytucji, a także prywatnych inwestorów z całego świata szacuje się wstępnie na ponad 50 mld dol.
Wczoraj okazało się, że wśród poszkodowanych przez stworzony przez Madoffa fundusz inwestycyjny jest nawet amerykański reżyser Steven Spielberg, a także ocalały z Holokaustu laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel. Jak podał wczoraj dziennik „New York Daily News”, przed oszustwem nie uchronił się także potentat amerykańskiego rynku nieruchomości Mortimer Zuckerman.
Duże straty znanych inwestorów prywatnych, którzy powierzyli pieniądze Madoffowi, są i tak kroplą w morzu środków, które straciły instytucje finansowe na całym świecie. Wśród europejskich banków zdaniem „Financial Times” najwięcej mógł stracić brytyjski bank HSBC – nawet około miliarda dolarów. Wczoraj holenderski Fortis poinformował, że inwestycja w fundusz Madoffa może go kosztować do 1 mld euro. Z kolei niecałe 600 mln dol. na inwestycjach w piramidę finansową stracił Royal Bank of Scotland.
Szczęście nie dopisało również francuskiemu bankowi Société Générale – najpierw na początku roku wstrząsnęła nim afera Jérôme Kerviela, a teraz Madoff mógł oszukać bank na ok. 10 mln euro. Również francuski BNP Paribas mógł ponieść straty rzędu 350 mln euro, a włoski UniCredit 75 mln euro. Madoff do inwestowania w swój fundusz zachęcał także banki z Japonii – Nomura szacuje teraz swoje straty na 300 mln dol. a Aozora na 100 mln dol.
Polska Komisja Nadzoru Finansowego zapewnia, że na razie nie ma informacji, by polskie instytucje finansowe inwestowały w fundusz Madoffa. 70-letni makler to jedna z najgrubszych ryb na nowojorskiej Wall Street. Oprócz banków pieniądze powierzały mu znane osoby ze świata biznesu, polityki, kultury, a także fundacje i uniwersytety. Minimalny próg wejścia w inwestycję wynosił 10 mln dol., a całe przedsięwzięcie miało formę elitarnego klubu, do którego można było wstąpić tylko po zarekomendowaniu przez inną osobę.
Fundusz Madoffa inwestował głównie w papiery wartościowe i nieruchomości. Cały problem jednak w tym, że zyski były wypłacane inwestorom z pieniędzy wpłacanych do funduszu przez kolejnych klientów – była to więc klasyczna piramida finansowa. Aresztowany przez FBI Bernard Madoff wyszedł zza krat po zapłaceniu kaucji w wysokości 10 mln dol.
Łukasz Pałka
Sprawdź także:
23.12.2024 (10:18)
– informacja prasowa
Najwięcej przez internet kupimy w Wigilię
Przed nami gorączka przedświątecznych zakupów i świątecznych wyprzedaży. Z analiz Banku Millennium wynika, że …
23.12.2024 (10:15)
– informacja prasowa
ING promuje konto oszczędnościowe - "oszczędzajmy na białą godzinę"
ING Bank Śląski konsekwentnie inspiruje Polaków do oszczędzania na białą godzinę, czyli na to, co chcemy, żeby się …
23.12.2024 (10:11)
– informacja prasowa
Badanie VeloBanku: Polacy angażują się w akcje charytatywne
Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie …
20.12.2024 (18:03)
– informacja prasowa
ING Bank Śląski: Michał Bolesławski otrzymał zgodę KNF
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Michała Bolesławskiego na stanowisko …
20.12.2024 (18:00)
– informacja prasowa
Bank Pekao i KUKE ułatwią firmom zielone inwestycje
Bank Pekao S.A. poszerza ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną …
20.12.2024 (14:00)
– informacja prasowa
Bank Ochrony Środowiska S.A. i PESA Bydgoszcz S.A. wspierają rozwój bezemisyjnego transportu kolejowego
Bank Ochrony Środowiska zabezpieczył transakcję PESA Bydgoszcz gwarancją w kwocie 109 mln zł. Podpisana …