Posiadanie własnego mieszkania powinno te wszystkie wyrzeczenia zrekompensować. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach tak nie jest. Dotyczy to głównie branży deweloperskiej, która odgrywa coraz większe znaczenie w budownictwie mieszkaniowym.
Deweloperzy, którzy pojawili się na rynku na początku lat dziewięćdziesiątych, tak naprawdę zauważeni zostali kilka lat temu. Z danych GUS wynika, że ich udział wzrósł z 0% w 1991 r. do 34% w 2007 r. Obecnie są oni drugą, po inwestorach indywidualnych, grupą inwestorską pod względem wolumenu oddawanych do użytku lokali mieszkalnych. W 2007 r. deweloperzy oddali do użytku 45,7 tys. mieszkań (na 133,7 tys. mieszkań oddanych ogółem przez wszystkie grupy). Ze wstępnych danych GUS za okres I-X 2008 wynika, że branża deweloperska oddała do użytku już 52,2 tys. mieszkań (na 122,2 tys. mieszkań oddanych ogółem przez wszystkie grupy). Aktywność deweloperów jest więc znacząca i obecne zawirowania na rynku mieszkaniowym nie zmienią w sposób drastyczny ich pozycji w budownictwie mieszkaniowym.
Okres niedawnej jeszcze hossy pokazał, że nabywców mieszkań nie zawsze traktuje się poważnie. I nie chodzi tutaj o wysokie marże, którymi zasypywali deweloperzy, ale o warunki umowy i jakość oddawanych mieszkań. Po jednej stronie są deweloperzy, którzy chcą jak najwięcej zarobić na oferowanym produkcie, po drugiej natomiast klienci, którzy wydali bądź sukcesywnie będą wydawać na własne mieszkanie niemałe pieniądze i chcą w zamian otrzymać porządne lokum. Rzeczywistość okazuje się jednak inna. Powoli oddawane są do użytku mieszkania zakupione u deweloperów dwa lata temu i jak się okazuje, w niektórych wcale nie można zamieszkać, ze względu na liczne wady (krzywe, zagrzybiałe czy popękane ściany w mieszkaniu, źle wstawione okna, niesprawna wentylacja, przeciekające dachy itd.).
Rynek nieruchomości mieszkaniowych przeszedł w ostatnich paru latach gwałtowne ożywienie. Teraz mamy do czynienia z okresem pewnej stabilizacji i jest to bardzo dobry moment na przeanalizowanie tego, co działo się ostatnio na rynku i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Nabywcy mieszkań zbyt często stają się pokrzywdzoną stroną w transakcjach z niektórymi deweloperami. Polski Związek Firm Deweloperskich przygotował co prawda Kodeks Dobrych Praktyk oraz Katalog Zasad Umowy Deweloperskiej (budziły one wiele kontrowersji i nawet sam UOKiK zbadał ów kodeks), a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował Rejestr Niedozwolonych Klauzul, jednak to zbyt mało, by chronić interesy nabywców mieszkań. Solidnym deweloperom również powinno zależeć na tym, aby w branży nie pojawiały się podmioty, które nadużywają swojej pozycji względem klienta. Potrzebna jest zatem przemyślana i dobrze przygotowana ustawa regulująca działalność deweloperską w Polsce. Mieszkanie jest zbyt cennym i kosztownym dobrem, by było traktowane jako zwykły towar rynkowy.
Małgorzata Kędzierska
Analityk rynku nieruchomości Wynajem.pl
Tagi: nieruchomości
Sprawdź także:
21.11.2024 (12:27)
– informacja prasowa
Bank Pekao finansuje przejęcie lidera rynku cateringu dietetycznego w Polsce
Bank Pekao finansuje przejęcie 55 proc. udziałów w spółce Nice To Fit You (NTFY), jednego z liderów branży food …
21.11.2024 (12:22)
– informacja prasowa
Dla 40% Polaków zakup auta jest poza ich zasięgiem finansowym
21% Polaków przyznaje, że stać ich na nowy samochód, choć połowa z nich nie wyda na ten cel więcej niż 80 tys. zł. …
21.11.2024 (12:16)
– informacja prasowa
Barometr Providenta: W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta
W tym roku Polacy planują mniej kosztowne święta niż poprzednia Gwiazdka. Wydatki związane z organizacją obchodów …
20.11.2024 (18:44)
– informacja prasowa
Visa jest partnerem tytularnym FIS Snowboard Alpine World Cup
FIS Snowboard Alpine World Cup rozpoczyna sezon 2024/25 z nowym wsparciem. Dziś FIS i Visa, jeden ze światowych …
20.11.2024 (18:37)
– informacja prasowa
Credit Agricole ocenione przez Fitch na A+
Agencja ratingowa Fitch Ratings przyznała Credit Agricole Bank Polska S.A. długoterminowy rating podmiotu (LT IDR) …
20.11.2024 (18:33)
– informacja prasowa
Polskie banki i ich klienci zainteresowani udziałem w procesach odbudowy Ukrainy
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Związek Banków Polskich (ZBP) zaprezentował wyniki badania dotyczącego …