Obowiązkiem pracodawcy jest bowiem realizacja zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nie wynika z niej co prawda, że w każdym zakładzie pracy oprócz niedzieli wolna od pracy powinna być jeszcze sobota (może być to każdy inny dzień tygodnia), ale w praktyce większość pracodawców ustala, że właśnie ten dzień jest wolny od pracy. Ułatwia to realizację prawa pracowników do nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. Wątpliwości, dotyczące udzielania wolnego od pracy, pojawiają się jednak w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze.
– W przypadku osób zatrudnionych na część etatu każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar jego czasu pracy proporcjonalnie do części etatu – mówi prof. Jerzy Wratny z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Jeśli więc dana osoba jest zatrudniona np. na 3/4 etatu, jej wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym należy obniżyć o sześć, a nie osiem godzin.
Przyjęcie zasady, że święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy wszystkich pracowników o osiem godzin, powodowałoby bowiem, że np. osoba zatrudniona na 1/5 etatu otrzymałaby z tego tytułu kilka dni wolnych od pracy, a pracujący na pełen etat – tylko jeden.
– W praktyce pracodawcy mogą mieć problemy z wyliczeniem należnego wolnego, zwłaszcza jeśli ktoś jest zatrudniony np. na 1/10 etatu – mówi Krzysztof Walczak z firmy konsultingowej Orłowski-Patulski-Walczak.
Jego zdaniem w takiej sytuacji firmy powinny zaokrąglać ułamki godzin do góry (czyli w praktyce na korzyść pracowników).
Dzień wolny za 1 listopada będzie przysługiwał tylko pracownikom, a nie na przykład osobom zatrudnionym na podstawie umowy cywilnoprawnej lub prowadzącym działalność gospodarczą (tzw. samozatrudnionym). W firmach, w których obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, innego dnia wolnego trzeba udzielić do końca listopada. Natomiast pracownikom, których obowiązują dłuższe, na przykład trzymiesięczne okresy rozliczeniowe, dzień wolny należy się do końca tego okresu. Termin wykorzystania wolnego nie musi być taki sam dla wszystkich pracowników. Pracodawca może zdecydować, że poszczególne działy lub pracownicy będą wykorzystywać przysługujący im dzień wolny w różnych terminach.
Łukasz Guza
Gazeta Prawna 28.10.2008 (211) – str.9
Tagi: praca
Sprawdź także:
18.04.2025 (14:36)
Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w Święta Wielkanocne
Zbliżają się Święta Wielkanocne. W tym okresie banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych …
18.04.2025 (14:35)
Rynek pożyczkowy w Polsce - marzec 2025. Dwie trzecie pożyczek zostało zaciągniętych na kwoty niższe niż 4 tys. zł
389,6 tys. pożyczek zostało udzielonych przez instytucje pożyczkowe w marcu 2025 r. - wynika z raportu Związku …
18.04.2025 (14:33)
Cztery sposoby na cztery kółka w VeloBanku
Cztery różne oferty kredytowania pojazdów promuje od kwietnia VeloBank. W zależności od potrzeb, klienci …
18.04.2025 (14:30)
XTB na 10 lat w Skylinerze
Fintech XTB przedłużył umowę najmu w warszawskim biurowcu Skyliner należącym do Grupy Karimpol o kolejne 63 …
18.04.2025 (14:28)
Bank Spółdzielczy w Strzegowie dołączył jako 60. bank do Systemu Usług SGB
Już ponad 1/3 Zrzeszenia SGB, a co więcej, również blisko połowa rachunków całego zrzeszenia działa w Systemie …
18.04.2025 (14:25)
Jak dzięki Legal Design zatrzymać klientów, zmniejszyć liczbę reklamacji i zbudować zaufanie
Czy policzyłeś kiedyś, ilu klientów odeszło od Twojej firmy, bo nie rozumiało obowiązującej między Wami umowy? Bo …