W skład Bielskiego Parku Techniki Lotniczej wchodzi m.in. lotnisko oraz infrastruktura logistyczna a w niedalekiej przyszłości również zaplecze biurowe. Budowa Parku finansowana była ze środków Unii Europejskiej i środków własnych udziałowców. Obecność na otwarciu potwierdzili: Minister Rozwoju Regionalnego, Sekretarz Stanu Ministerstwa Infrastruktury, Sekretarz Stanu Ministerstwa Gospodarki.
Bielski Park Techniki Lotniczej powstał na 16ha pokopalnianej hałdy KWK Brzeszcze-Silesia Ruch II w Kaniowie. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 28 mln zł. Celem była budowa nie tylko geograficznie dogodnie położonego lotniska cywilno-przemysłowego, ale też infrastruktury, dzięki której możliwe będzie stworzenie lotniczego ośrodka badawczo-rozwojowego, uruchomienie linii produkcyjnej samolotów lekkich i ultralekkich oraz świadczenie komercyjnych usług transportowych. W planach jest dalsza rozbudowa lotniska.
„Powstanie Parku Technologicznego Przemysłu Lotniczego w ramach europejskiego projektu 1.3 to początek przedsięwzięcia ponad regionalnego z realną możliwością oddziaływania na inne kraje. Na osi Parku powstanie centrum lotnicze potrzebujące: zaplecza naukowego i technicznego a także doświadczonych producentów liczących się w tej branży w świecie. Wprowadzenie podejmowanych przez Bielski Park Techniki Lotniczej rozwiązań do wsparcia środkami Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka lata 2007-2013 pozwoli z Parku uczynić przodujący ośrodek w tej branży w kraju oddziaływujący także na kraje sąsiednie. To również idealne miejsce dla firm na wdrożenia z obszaru dynamicznie rozwijającej się branży komponentów lotniczych.” – mówi Mariusz Dudek, Prezes Air Business, głównego udziałowca Parku.
„Park to bardzo dobra inwestycja. Doskonała lokalizacja (blisko drogi S1 i autostrady A4) i niedalekie sąsiedztwo międzynarodowych portów lotniczych tj. Pyrzowice, Balice i Ostrawa, infrastruktura i ambitne plany rozwojowe sprawiają, że BPTL ma przed sobą świetlaną biznesową przyszłość.” – mówi Marcin Juzoń, Prezes Secus Investment.
Inwestycja cieszy się sporym zainteresowaniem. Firmy z regionu Podkarpacia zdeklarowały zapotrzebowanie na 20 tys m2 przy powstałych na tym etapie 10 tys. m2. Spływają zapytania ofertowe od firm nie tylko krajowych, ale i zagranicznych, które zainteresowane są długoterminową współpracą z Bielskim Parkiem Techniki Lotniczej.
Tagi: secus
Sprawdź także:
23.12.2024 (10:18)
– informacja prasowa
Najwięcej przez internet kupimy w Wigilię
Przed nami gorączka przedświątecznych zakupów i świątecznych wyprzedaży. Z analiz Banku Millennium wynika, że …
23.12.2024 (10:15)
– informacja prasowa
ING promuje konto oszczędnościowe - "oszczędzajmy na białą godzinę"
ING Bank Śląski konsekwentnie inspiruje Polaków do oszczędzania na białą godzinę, czyli na to, co chcemy, żeby się …
23.12.2024 (10:11)
– informacja prasowa
Badanie VeloBanku: Polacy angażują się w akcje charytatywne
Święta to czas, który kojarzy się ze spotkaniami w gronie rodziny i obdarowywaniem bliskich upominkami, ale to nie …
20.12.2024 (18:03)
– informacja prasowa
ING Bank Śląski: Michał Bolesławski otrzymał zgodę KNF
Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Michała Bolesławskiego na stanowisko …
20.12.2024 (18:00)
– informacja prasowa
Bank Pekao i KUKE ułatwią firmom zielone inwestycje
Bank Pekao S.A. poszerza ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną …
20.12.2024 (14:00)
– informacja prasowa
Bank Ochrony Środowiska S.A. i PESA Bydgoszcz S.A. wspierają rozwój bezemisyjnego transportu kolejowego
Bank Ochrony Środowiska zabezpieczył transakcję PESA Bydgoszcz gwarancją w kwocie 109 mln zł. Podpisana …