Pomimo spadku liczby bankructw w 2004 roku do poziomu 1025, tj. o 43% w stosunku do 2003 roku, polscy przedsiębiorcy mają świadomość, iż wartość niezapłaconych należności utrzymuje się na stale wysokim poziomie. Rosnąca skłonność firm do sprzedaży w kredycie kupieckim powoduje, iż coraz częściej poszukują one metod zabezpieczania się przed ryzykiem nieotrzymania zapłaty za wysłany towar lub zrealizowaną usługę.
W 2004 roku Towarzystwo Ubezpieczeniowe Euler Hermes S.A. wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń Allianz Polska S.A., zanotowało 53% wzrost przypisu składki brutto. Przypis składki brutto z tytułu ubezpieczeń ryzyka kredytu kupieckiego wyniósł 101.999.790 zł. Wynik ten został osiągnięty, dzięki 81% wzrostowi liczby nowych klientów, którzy skorzystali z ubezpieczenia należności krajowych i/lub eksportowych.
Z danych za okres styczeń-grudzień 2004 dotyczących składki w podziale na branże wynika, iż w strukturze tej, w porównaniu z rokiem poprzednim, nie odnotowano zasadniczych zmian. W 2004 roku najczęściej ubezpieczały się firmy z sektora: chemicznego (22%), budowlanego (17%), spożywczego (14%), RTV/AGD (10%), metalurgicznego (7%), papierniczego (6%) oraz tekstylnego (3%).
Jednocześnie rozwój polskiego eksportu w analizowanym okresie przełożył się na 60% wzrost wartości składki pochodzącej z umów ubezpieczenia należności od kontrahentów zagranicznych. Struktura geograficzna ubezpieczonych należności eksportowych była następująca: Niemcy (31%), Czechy (14%), Francja (9%), Litwa (8%), Wielka Brytania (7%), Holandia (7%), Włochy (7%), Słowacja (6%), Węgry (6%), oraz Szwecja (4%).