Firma Trend Micro, producent oprogramowania antywirusowego, opublikowała raport na temat aktywności wirusów w internecie w ubiegłym miesiącu. Po stosunkowo spokojnym kwietniu, w którym nie odnotowano żadnej epidemii, w maju 2005 ogłoszono cztery alarmy wirusowe. W Internecie pojawiło się ponad 1500 nowych szkodliwych kodów, a ofiarą infekcji wirusami padło blisko trzy miliony komputerów na całym świecie.
Liczba nowoodkrytych wirusów w maju była nieco mniejsza niż w kwietniu, jednak od początku 2005 roku wykryto już 8 tysięcy nowych szkodliwych kodów. W stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku wskaźnik ten wzrósł o 200 procent. Stale wzrasta liczba trojanów, które często służą ich autorom do wykradania poufnych danych, takich jak hasła dostępu do kont bankowych czy też loginy. Na szczególną uwagę zasługuje wirus WURMARK.J będący połączeniem trojana, robaka internetowego i programu szpiegowskiego. Specjaliści Trend Micro oceniają, że właśnie takie łączone zagrożenia będą pojawiać się coraz częściej.
Długi okres spokoju mógł przyczynić się do spadku czujności użytkowników, co z kolei ułatwiło masowe infekcje komputerów i w rezultacie – epidemie. Majowe statystyki zarażeń pokazują, że większość infekcji wywołana była przez starsze wirusy i to ich należy obawiać się najbardziej. Wiele wirusów na liście dziesięciu najaktywniejszych kodów można znaleźć w poprzednich zestawieniach. Interesujące jest, że aż sześć z nich to programy typu spyware i grayware. Poniżej prezentujemy kompletne zestawienie.
-
HTML_NETSKY.P
-
JAVA_BYTEVER.A
-
HKTL_BRUTFORCE.A
-
WORM_NETSKY.P
-
TSPY_SMALL.SN
-
SPYW_GATOR
-
SPYW_DASHBAR.300
-
SPYW_WEBSEARCH.A
-
TROJ_DYFUCA.I
-
SPYW_GATOR.D
Pełny tekst raportu w języku angielskim do pobrania poniżej.
Informacje o firmie
Trend Micro Inc. jest producentem oprogramowania antywirusowego i urządzeń umożliwiających bezpieczne korzystanie z Internetu. Firma jako pierwsza przeniosła ochronę antywirusową z poziomu stacji roboczej na poziom serwera i bram internetowych. Dziś Trend Micro skupia się na dostarczeniu klientom produktów, które zapewnią im kompleksową ochronę zarówno przed dobrze znanymi, jak i nowymi zagrożeniami sieciowymi – przykładem takiego produktu jest Enterprise Protection Strategy. Siedziba firmy mieści się w Tokio, w Japonii. Trend Micro działa w 25 krajach, a akcje spółki są notowane na tokijskiej giełdzie Nikkei oraz na NASDAQ.