PKO BP wystawił na sprzedaż część wierzytelności klasyfikowanych jako stracone. Chodzi o 1,3 tys. kredytów o łącznej wartości 1 mld zł. To wartość zbliżona do całego portfela kredytowego, jaki ma Eurobank, Dominet Bank, DB PBC, połowy portfela AIG Banku, jednej trzeciej Lukas Banku.
Dla największego w Polsce detalisty – PKO BP – kredyty te stanowią 2,5 proc. należności od klientów i sektora budżetowego (cały portfel przekracza 40 mld zł).
Jak podaje „Puls Biznesu” bank nie ukrywa, że chciałby całość tego portfela wierzytelności sprzedać jednemu funduszowi sekurytyzacyjnemu. Na deklaracje o wstępnym zainteresowaniu ofertą bank czeka do 29 lipca.
Rynek wierzytelności ma duży potencjał rozwoju. Coraz bardziej interesują się nim fundusze inwestycyjne. Banki mogą tu odegrać wiodącą rolę, bo to one mają najwięcej wierzytelności — mówi Antoni Leonik, prezes PKO Credit Suisse TFI.
Firma jest współtwórcą powstającego funduszu sekurytyzacyjnego, który w planach ma między innymi skupienie od PKO BP wierzytelności na 500 mln zł. Ma to być początek współpracy w tym obszarze – czytamy w „Pulsie Biznesu”.