Wartość przelewów międzybankowych obsłużonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową była w II kw. br. o 1,2% mniejsza niż rok wcześniej – wynika z danych opublikowanych przez NBP. Średnia miesięczna wartość transakcji, które przeszły przez KIR, spadła do 169,2 mld zł. Rok wcześniej przeciętna miesięczna wynosiła 171,2 mld zł. Wtedy notowano roczny przyrost na poziomie 15,4%.
Według „Parkietu” zmniejszenie wartości transakcji można traktować jako sygnał spadku aktywności gospodarczej. Od początku 2003 r. wartość transakcji płatniczych obsługiwanych przez KIR odpowiada 2,2-2,3-krotności kwartalnej wartości PKB w cenach bieżących. Należy jednak pamiętać, że przed rokiem transakcji było więcej i PKB był wyższy ze względu na perspektywę wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Adam Tochmański, dyrektor departamentu Systemu Płatniczego w NBP, zwrócił uwagę, że przyczyną spadku wartości transakcji może być brak obsługi za pośrednictwem KIR dużych płatności realizowanych przez krajowe banki na zlecenie banków zagranicznych. Trafiły one do systemu SORBNET po tym, jak od połowy ub.r. obowiązuje w Polsce nowy standard numeru rachunku bankowego.
Z danych dotyczących obrotów w KIR wynika, że w naszej gospodarce pieniądze coraz częściej przechodzą z konta na konto, a nie z rąk do rąk. Mimo spadku wartości transferów liczba zleceń płatniczych rośnie w dwucyfrowym tempie. W II kw. przeciętnie w miesiącu realizowano 67,4 mln przelewów (takich, których kwota nie przekracza miliona złotych), o 12,7% więcej niż przed rokiem – podaje „Parkiet”.