Karta płaska różni się od wypukłej nie tylko wyglądem. Pierwsza ma wydrukowane imię i nazwisko użytkownika, okres ważności i numer. Te same informacje na karcie wypukłej są tłoczone. Zasadnicza różnica między nimi polega na ich funkcjonalności.
Jak informuje „Gazeta Prawna” karta płaska jest kartą elektroniczną, którą można używać tylko w terminalach POS. Na co dzień takie jej zastosowanie jest w zupełności wystarczające, gdyż zdecydowana większość sklepów takimi urządzeniami dysponuje. Jednak karta wypukła poza zastosowaniem elektronicznym ma jeszcze jedną funkcję – można jej używać również w tzw. imprinterze (nazywanym kiedyś żelazkiem lub powielaczem). Jeszcze kilka lat temu był on stosowany na szeroką skalę, teraz jednak został wyparty przez elektroniczne terminale. Odbicie karty włożonej do takiego urządzenia zostaje utrwalone na papierze i stanowi dowód potwierdzający przeprowadzenie transakcji.
Urządzenie – choć archaiczne – może być stosowane w małych sklepach. Dlatego kartę wypukłą warto zabierać na dalekie wojaże, gdy nie jesteśmy pewni, czy hotel lub punkt handlowy dysponuje elektronicznym POS-em. Warto też pamiętać, że wiele zagranicznych hoteli czy wypożyczalni samochodów akceptuje płatności jedynie kartami wypukłymi.
Warto pamiętać również, że kart elektronicznych nie można wykorzystywać do zakupów internetowych, telefonicznych lub pocztowych (z wyjątkiem kart wirtualnych przeznaczonych wyłącznie do transakcji w sieci) – pisze dziennik.