Akcja stypendialna skierowana była do studentów, byłych wychowanków domów dziecka, którzy oprócz dobrych wyników w nauce, wykazali się aktywnością w dzieleniu się wiedzą oraz wspieraniu i motywowaniu młodszych kolegów.
Laureaci konkursu, Angelika Juszczyk i Grzegorz Nakonieczny, odebrali dyplomy w warszawskiej siedzibie firmy Henkel, oraz spędzili dwa dni w stolicy, korzystając z zaproszenia organizatora.
Angelika Juszczyk jest studentką III roku architektury i urbanistyki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Wychowywała się w Domu Dziecka nr 2 w Gliwicach. Jak sama opowiada, od dziecka malowała lub kopiowała obrazy, które były sprzedawane na aukcjach, organizowanych przez dyrekcję placówki. Swoje pasje stara się realizować nie tylko na studiach, lecz również pracując z młodszymi kolegami z domów dziecka. Na pytanie o przyszłość odpowiada, iż chciałaby podróżować i robić zdjęcia. Nagrodę przeznaczy jednak na bardziej „praktyczny” cel – komputer, skaner, oprogramowanie, aparat fotograficzny, deskę kreślarską i inny sprzęt związany z kierunkiem studiów oraz na kurs języka niemieckiego.
Grzegorz Nakonieczny jest wychowankiem Domu Dziecka „Gromadka” z Nowej Rudy (woj. dolnośląskie), w którym spędził 11 lat. Decyzja o podjęciu studiów na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie obecnie studiuje na II roku, była konsekwencją jego wcześniejszych zainteresowań piłką nożną. Grzegorz był członkiem klubu sportowego KS „Piast”, w którym do dziś jest aktywnym zawodnikiem i bierze udział w każdym meczu swojego klubu. Od dwóch lat, jako wolontariusz, trenuje sekcję młodzików KS „Piast”, a w czasie wolnym pomaga również dzieciom w odrabianiu lekcji i uczy języka angielskiego. Nagrodę chce przeznaczyć na zakup komputera z oprzyrządowaniem oraz kurs ratownika wodnego i trenera piłki nożnej I i II stopnia.
Ogólnopolski Program Stypendialny jest częścią akcji „Wiem, że warto się uczyć”, przeznaczonym dla studiujących wychowanków domów dziecka z całej Polski. Celem akcji jest propagowanie edukacji wśród wychowanków domów dziecka. Z danych Fundacji Przyjaciółka wynika, że w Polsce tylko 1% wychowanków domów dziecka podejmuje studia, podczas gdy dla ogółu społeczeństwa odsetek ten przekracza 10%. Dysproporcja wynika przede wszystkim z faktu, że dzieci z domów dziecka nie mają autorytetów oraz nie wierzą w swoje możliwości. „Wierzymy, że nasi laureaci będą wzorem dla wszystkich uczniów z domów dziecka. Chcielibyśmy, żeby to wyróżnienie zmotywowało także i innych wychowanków do dalszej nauki” – powiedziała Dorota Strosznajder, rzecznik prasowy Henkel Polska.
W programie, od wielu lat organizowanym przez Fundację Przyjaciółka, nagrodzono dotychczas 14 osób. Dla wielu z nich pieniądze wygrane w konkursie były najważniejszym źródłem finansowania nauki na studiach.
Na początku września, w ramach akcji „Wiem, że warto się uczyć”, Henkel i Fundacja Przyjaciółka przyznali również stypendia naukowe w pierwszej edycji konkursu dla gimnazjalistów. Konkurs dotyczył wychowanków domów dziecka z Dolnego i Górnego Śląska, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce.
Firma Henkel ufundowała dwadzieścia stypendiów o wartości 1000 zł, wyróżnienie w postaci rocznego kursu językowego dla dwójki najlepszych uczniów oraz kosmetyki i detergenty dla domów dziecka, z których pochodziło najwięcej zdolnych wychowanków.