Spotkanie było początkiem cyklu, który Bank Nordea planuje rozwijać w latach kolejnych. Pragniemy stwarzać okazje do poznania wielkich osobowości – ambasadorów Polski w Europie i na świecie, a tym samym przybliżyć klientom banku, w tym obsługiwanych przez Departament Skandynawskiej Bankowości Korporacyjnej historię i kulturę Polski.
Na spotkaniu gościliśmy obok klientów skandynawskich, również przedstawicieli ambasad szwedzkiej, norweskiej, fińskiej, duńskiej i estońskiej. Byli również obecni przedstawiciele polskich – ważnych dla nas – przedsiębiorstw i kontrahentów.
Wykład profesora poprzedził film dokumentalny „Warszawa nie zapomni”, który wprowadził wszystkich gości w klimat Warszawy przedwojennej – i tej, która ucierpiała w czasie wojny i Powstania Warszawskiego w 1944 roku. Unikalność zdarzeń utrwalonych na taśmie filmowej i zobrazowanie ówczesnej rzeczywistości wywarło silne wrażenie na widzach. Kontynuacją wątku walk w czasie II wojny światowej zajął się profesor Davies w swoim wykładzie. Poruszył kwestie ofiar wojennych, opowiedział w przejmujący sposób o krajach, które ucierpiały „podwójnie” w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Wspomniał też o traktacie jałtańskim, który może być traktowany jako zdrada wobec Polski.
Po wykładzie profesor odpowiadał na pytania zadawane przez gości, a następnie podpisywał książki, które można było zakupić od przedstawicieli wydawców. Goście mieli również sposobność kontynuowania rozmowy z Normanem Daviesem w czasie bankietu, którego sponsorem był Hotel Radisson SAS, partner Nordea Bank Polska.