Po wczorajszym spotkaniu z wiceministrem Pawłem Szałamachą komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes oświadczyła, że „jest zbyt wcześnie, by ocenić prawdopodobieństwo kontynuowania przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce”. Kroes nadal czeka, aż polski rząd dostarczy do Brukseli tekst porozumienia zawartego z UniCredito.
Tymczasem dziś w Warszawie rząd ma podpisać z UniCredito ostateczne porozumienie – szczegółową wersję parafowanej tydzień temu ugody. Zakłada ona rządowe „tak” dla fuzji pod warunkiem sprzedaży przez UniCredito 200 z 480 oddziałów BPH wraz z marką banku. Wszyscy pracownicy mieliby dostać dwuletnią gwarancję zatrudnienia.
Jak dowiedziała się „Gazeta” dzisiejszy termin podpisania umowy jest aktualny. Z obozu włoskiego dochodzą informacje, że w Warszawie nie pojawi się prezes Alessandro Profumo, który tydzień temu asystował przy parafowaniu umowy.
Wciąż nie są znane szczegóły ugody. Główne niewiadome to:
• Termin połączenia banków. W Komisji Nadzoru Bankowego UniCredito zadeklarowało, że dojdzie do niego jeszcze w tym roku. Jednak polskie prawo nie przewiduje dziś możliwości dzielenia banku. Według „Gazety” rząd chce mieć pół roku na zmianę ustawy.
• Sposób wydzielania placówek BPH. Nieoficjalnie mówi się, że umowa ma określać parametry placówek, które zostaną przejęte przez Pekao. Chodzi o to, żeby UniCredito nie pozbyło się wyłącznie najgorszych oddziałów.
• Sposób podziału klientów. Nie wiadomo, czy rząd określił minimalną liczbę klientów, którzy muszą zostać w „mini-BPH”. I czy zabezpieczył się przed zabraniem najlepszych klientów przez UniCredito.
• Polityka Włochów wobec pracowników BPH. Nie wiadomo, czy rząd zabezpieczył się przed przesuwaniem do „mini-BPH” nadmiaru zbędnych pracowników.
• Sposób wybierania nowego inwestora dla wydzielonej części BPH.
„Gazeta” przypomina, że poza warunkami uzgodnionymi z polskim rządem Włosi podjęli też pakiet zobowiązań wobec KNB. Najważniejsze z nich to: • wprowadzenie na warszawską giełdę akcji UniCredito, • przejęcie przez „nowe Pekao” inwestycji Włochów na Ukrainie, • zbudowanie w Polsce centrum IT obsługującego całą grupę UniCredito.