O wsparcie na nowe inwestycje mogą ubiegać się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i podmioty z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MSP), prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski. Najbardziej pożądanymi inwestycjami w ramach działania 2.2.1 Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw”, są projekty uwzględniające innowacyjność, czyli wdrążające technologie znane i stosowane na świecie krócej niż 5 lat. Najwyżej punktowane są jednak projekty odnoszące się do rozwiązań wdrażających technologie znane i stosowane na świecie krócej niż rok.
Przy wyliczaniu dofinansowania w ramach działania 2.2.1 SPO WKP należy pamiętać o zasadach i metodologii wyliczenia tzw. „grantu inwestycyjnego” oraz „grantu na utworzenie nowych miejsc pracy”. Dodatkowo przedsiębiorcy z sektora MSP mogą liczyć na zwiększenie poziomu wsparcia o 15% w stosunku do dużych podmiotów.
Jeżeli realizacja danej inwestycji zakłada łączenie pomocy publicznej z pomocą uzyskaną przez przedsiębiorcę w innych formach oraz z innych źródeł, niezbędne jest jej sumowanie wg obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych.
– „Wszyscy przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem dofinansowania, mogą skorzystać ze wsparcia merytorycznego Konsultantów Funduszy Europejskich BRE Banku, którzy służą pomocą na każdym etapie realizacji inwestycji, począwszy od doprecyzowywania przygotowywania koncepcji inwestycji, poprzez realizację, czy rozliczanie projektu. Podczas indywidualnych konsultacji, warsztatów szkoleniowych, czy konferencji Konsultanci BRE Banku pomagają również w interpretacji zapisów, czy też kwestii wątpliwych. Nasza współpraca z pomiotami zaangażowanymi w proces absorpcji środków pomocy publicznej, w tym środków unijnych, umożliwia Klientom dotarcie do wiążących interpretacji prawnych od przedstawicieli administracji publicznej, w tym instytucji wdrążających i zarządzających właściwych dla danego działania programu operacyjnego” – mówi Jarosław Fordoński, Wicedyrektor Departamentu Dużych Przedsiębiorstw BRE Banku, szef Wydziału ds. UE.
Inwestorom, którzy nie mają wystarczającej ilości środków na realizację planowanego przedsięwzięcia, BRE Bank proponuje specjalny produkt – kredyt inwestycyjny BRE-Unia, który pozwala na sfinansowanie części kosztów kwalifikowanych projektu objętych refundacją (do momentu jej otrzymania) oraz na pokrycie pozostałej części kosztów kwalifikowanych i niekwalifikowanych projektu.
Rola BRE Banku nie ogranicza się jedynie do zaproponowania produktu i finansowania inwestycji.
– „Naszą rolę postrzegamy znacznie szerzej. Współpracę z przedsiębiorcami zaczynamy od zrozumienia potrzeb Klienta, które dostosujemy do dostępnych na rynku możliwości aplikowania o środki unijne, w tym dostępnych dla branży, w której działa firma, programów operacyjnych UE. Kierujemy się zasadą budowania z klientem partnerskich relacji, mających przede wszystkim na celu sukces planowanych przedsięwzięć i skuteczność podejmowanych działań” – dodaje J.Fordoński.