Większość banków w Polsce oferuje fundusze inwestycyjne należące do tej samej grupy finansowej. Specjaliści uważają, że wkrótce zacznie się to zmieniać. – Myślę, że banki będą otwierać się na nowe produkty, niekoniecznie firmowane własną marką. Ale nie stanie się tak od razu – mówi Tomasz Rzeski, specjalista ds. funduszy inwestycyjnych w Xelion Doradcy Finansowi. Według niego, zaczną najpierw korzystać np. z zagranicznych produktów z własnej grupy, później sięgną po kolejne produkty, których będą szukać klienci.- Pytanie, kiedy zarządy dojrzeją do takiej decyzji i dojdą do wniosku, że można zarobić również na dystrybucji – zastanawia się Tomasz Rzeski.
Obecnie banki: Deutsche Bank, Millennium i Citibank posiadają już w pełni otwartą architekturę dystrybucyjną. Citibank i BRE Bank sprzedały w tym roku własne spółki zarządzające aktywami. Możliwe, że tak samo postąpią kolejne banki, które albo zaoferują obok swoich usługi innych TFI, albo pozbędą się własnych spółek zarządzających funduszami.
Według dziennika, obecna sytuacja wynika w dużej mierze z niewielkich oczekiwań klientów, również tych dysponujących dużą gotówką i obsługiwanych w ramach private bankingu. Jednak wzrost zamożności i świadomości klientów oraz większa konkurencja na rynku usług bankowych prawdopodobnie doprowadzą do zmiany polityki banków.