„Sprawa od dłuższego czasu budzi kontrowersje. Wiadomo, chodzi o pieniądze. Po co przedsiębiorca, który sam prowadzi firmę, ma zakładać drugi rachunek i płacić za jego utrzymanie, skoro przepis mu tego wprost nie nakazuje? Podstawowym przepisem jest tu art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wynika z niego, że przy określonej wartości transakcji (15 tys. euro) trzeba przeprowadzać lub przyjmować płatności związane z działalnością gospodarczą za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy.” – czytamy.
„Zasadnicze pytanie brzmi więc: kto jest przedsiębiorcą? Odpowiedż nie powinna budzić wątpliwości: ktoś, kto prowadzi firmę samodzielnie. A skoro tak, to do przeprowadzania transakcji wystarczy mu jego rachunek. Nie jest powiedziane, że ma być to rachunek firmowy, a nie osobisty. Również art. 61 § 1 ordynacji podatkowej każe jedynie prowadzącym księgi rachunkowe lub podatkową księgę przychodów i rozchodów płacić podatki przelewem. Z którego konta? O tym ani słowa.” – pisze gazeta.
„Ministerstwo Finansów potwierdziło, gdy w marcu 2006 r. odpowiadało napytanie „Rz”, że ordynacja podatkowa „reguluje jedynie formę dokonania zapłaty podatku”. Nic więcej. Ze składkami do ZUS jest identycznie, bo art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych odsyław tych sprawach do ordynacji podatkowej.” – podaje dziennik.
„Tymczasem w ubiegłym roku Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer stwierdził, że „podatnik dla prowadzonej działalności gospodarczej nie może używać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR), lecz wyłącznie rachunku bankowego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą” (…). Podobnie wypowiedział się urząd w Elblągu (…). Oba urzędy powołały się tu na prawo bankowe, a konkretnie na art. 49 ust. 2 pkt 3 i ust.3.” – czytamy dalej.
Prowadzenie firmowego rachunku bankowego to koszt kilkudziesięciu złotych miesięcznie. W ostatnich miesiącach niektóre banki zmodyfikowały swoje oferty dla tej grupy klientów. Tanie konta dla MSP mają m.in. bank BISE, Fortis Bank czy bank Nordea. Internetowy mBank oferuje natomiast bezpłatne prowadzenie konta dla małych firm.
Szczegóły w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.