Raport, zatytułowany „Inwestycje w zrównoważoną przyszłość” koncentruje się na współzależności między strategią biznesową a odpowiedzialnością społeczną, na rynkach rozwijających się.
Nieustannie poszukując trendów rozwijających się wraz z globalną gospodarką, GE kształtuje swoją pozycję lidera, korzystając z potencjału firmy, jakimi jest skala i różnorodność obszarów działalności. Jednym z przykładów takiej strategii jest inicjatywa Ecomagination zainicjowana w maju 2005r. Ecomagination to zobowiązanie GE do poszukiwania i tworzenia innowacyjnych technologii, które pomagają klientom rozwiązywać problemy środowiskowe i finansowe, a jednocześnie przyczyniają się do rozwoju GE. Przychody z produktów i usług ecomagination potwierdzają, że „zielone jest zielone” („green is green”). W 2006 r. przekroczyły 12 miliardów USD, co oznacza wzrost o 20% w stosunku do 2005 r. Dodatkowo, wartość zamówień oczekujących na realizację, wzrosła się do 50 miliardów USD (szczegóły w raporcie ecomagination za 2006 r. dostępnym pod adresem www.ecomagination.com/report).
Technologia produkcji turbin wiatrowych to jeden z kluczowych elementów inicjatywy ecomagination, której celem jest sprostanie takim globalnym wyzwaniom, jak czystsze i bardziej wydajne źródła energii, niższy poziom emisji szkodliwych substancji oraz zasoby czystej wody. W czerwcu 2007 roku GE Energy dostarczyło 39 turbin wiatrowych dla dwóch nowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej Polsce, w okolicy Grudziądza i Malborka. Turbiny zwiększą krajową produkcję energii elektrycznej o 58,5 megawata energii.
„Inwestycja w farmy wiatrowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, a Polska ze względu na warunki meteorologiczne i ukształtowanie terenu należy do krajów o znacznym potencjale. Przy wsparciu Unii Europejskiej i najnowszych technologii GE Energy, farmy wiatrowe mają szansę stać się częścią polskiego krajobrazu” – powiedział Ziemowit Iwański, dyrektor GE Energy w Polsce.
Raport „Inwestycje w zrównoważoną przyszłość” jest wyrazem zaangażowania firmy GE w budowanie firmy odpowiedzialnej społecznie, a także krokiem naprzód w dziedzinie przejrzystości i zarządzania informacjami. GE zobowiązało się w 2006 r. do otwartego, nieustającego dialogu z różnorodnymi grupami globalnych interesariuszy.
W czerwcu ubiegłego roku, odbyło się w Warszawie pierwsze w Europie Centralnej spotkanie z cyklu Dialog Społeczny. Jego celem było omówienia globalnych tendencji oraz wyzwań, przed którymi staje świat, w tym Polska, jak również znalezienie możliwych odpowiedzi, istotnych z regionalnego punktu widzenia. Na forum poruszone zostały tematy związane z gospodarką energetyczną, zarządzaniem zasobami naturalnymi, wiedzą, nowymi technologiami, a także kwestiami społecznymi, szczególnie istotnymi dla szybko rozwijających się krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy spotkania zyskali większą świadomość tego, że na drodze ku lepszej przyszłości niezbędna jest współpraca, nowe strategie i partnerstwo wielu różnych interesariuszy. GE ma zamiar organizować w przyszłości podobne spotkania w różnych częściach Europy Środkowej.
“Jestem dumny z faktu, że pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej znaczące forum, skupiające wielu interesariuszy, odbyło się w Polsce. Organizując to spotkanie, firma GE wspólnie z partnerami zainicjowała nowatorskie podejście do sposobu myślenia wśród przedstawicieli polskiego rządu, środowisk biznesowych i naukowych, mediów, konsumentów, podwykonawców, a także organizacji pozarządowych i pracodawców łącznie z prezesem i dyrektorem generalnym GE – Jeffreyem Immeltem oraz innymi członkami kierownictwa GE”- powiedział Lesław Kuzaj, Dyrektor Regionalny GE w Europie Centralnej –„Prawdziwa odpowiedzialność społeczna wiąże się z ciągłym doskonaleniem. Będziemy cały czas stawiać sobie wysokie wymagania i doskonalić podejście do rozwiązywania ważnych wyzwań, jakie stoją przed naszymi branżami i społecznościami. W krajach Europy Centralnej i Wschodniej zachodzą ważne przekształcenia gospodarcze i społeczne, a GE – prowadząc uczciwy dialog – może przyczynić się do kształtowania ich przyszłości”.
Raport „Inwestycje w zrównoważoną przyszłość” można przeczytać i pobrać na stronie: www.ge.com/citizenship.
Na potrzeby tegorocznego raportu GE zwołało panel recenzentów składający się z ekspertów (Stakeholder Report Review Panel), który przekazał ocenę funkcjonującego w firmie procesu raportowania i treści publikacji. Z wynikami oceny można zapoznać się na stronie: www.ge.com/citizenship.
GE zachęca również do komentowania raportu na stronie: www.ge.com/citizenship.