„- Do transakcji powinno dojść przed końcem roku – mówi Józef Wancer, prezes BPH, który ma stanąć na czele mini-BPH […].
Warunkiem transakcji jest uzyskanie zgód od polskich władz nadzorczych.
Pekao przejmie wydzieloną (czytaj: większą) część BPH: przede wszystkim 285 placówek, ogromną rzeszę klientów detalicznych i wszystkich korporacyjnych.
– Czeka nas ciężka praca i ostra walka z konkurencją, w dodatku w zmieniających się warunkach rynkowych – komentuje Jan Krzysztof Bielecki, szef Pekao.
– Jesteśmy gotowi do fuzji operacyjnej – czekają zespoły, które przeprowadzą migrację oddziałów i zrealizują plan obsługi klientów w tym czasie. Systemy informatyczne są przygotowane – tłumaczy Luigi Lovaglio, wiceprezes Pekao.
Deklaruje, że integracja prawna nastąpi w ciągu 30 dni od chwili, kiedy nadzór zapali bankom zielone światło, a operacyjna – najpóźniej po sześciu miesiącach.” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.
„Fuzja operacyjna nastąpi nie wcześniej niż w I kwartale 2008 r. Myślę, że w przyszłym roku banki będą się jeszcze koncentrowały na poszczególnych elementach połączenia. Sądzę, że w wynikach Pekao ta konsolidacja będzie widoczna najwcześniej w 2009 r.” – ocenia Andrzej Powierza, analityk BDM PKO BP.
W piątek GE Money poinformował, że podpisał porozumienie z włoskim UniCredit w sprawie zakupu Banku BPH po prawnym podziale i integracji części tego banku z Bankiem Pekao SA. Przyłączenie powstałej w wyniku podziału części Banku BPH do Banku Pekao SA zostało już zatwierdzone przez walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków i wymaga akceptacji Komisji Nadzoru Bankowego. Po przejęciu GE Money awansuje na 5 miejsce wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów. Nowy BPH będzie nadal kierowany przez obecnego prezesa zarządu Józefa Wancera.
Więcej na temat w „Pulsie Biznesu”.