„Choć Amerykanie unikają jasnych deklaracji w sprawie przyszłości BPH, najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz, w którym GE Money Bank Polska będzie się zajmował dotychczasową działalnością w obszarze consumer finance, a BPH będzie pełnił rolę banku uniwersalnego. – Inwestycja daje nam świetną możliwość ekspansji na polski rynek, zwiększenia skali działalności i szybszej transformacji w kierunku bankowości uniwersalnej – przyznaje William H. Cary, szef GE Money na Europę Środkową i Wschodnią.
Na nowe perspektywy zwracają uwagę również analitycy. – Nowy podmiot będzie miał silną pozycję w segmencie detalicznym. Do tej pory GE Money był czwartym, a BPH trzecim bankiem pod względem sprzedaży kredytów hipotecznych na rynku. Nowy podmiot zagrozi zatem największym graczom na rynku – uważa Marta Jeżewska, analityk Domu Inwestycyjnego BRE. BPH będzie też mocny na rynku funduszy inwestycyjnych.” – czytamy.
„TFI BPH, który kupili Amerykanie, z aktywami 8,4 mld zł i 6-pro-centowym udziałem jest szóstym graczem na tym rynku. Dużo gorzej będzie w korporacjach. Cały pion bankowości przedsiębiorstw BPH ma bowiem trafić do Pekao SA, a GE Money Bank nie obsługuje firm. Jednak GE Money deklaruje jednocześnie, że chce odbudować ramię korporacyjne BPH, ale na razie żadnych szczegółów Amerykanie nie przedstawili.” – pisze „Dziennik”.
W piątek GE Money poinformował, że podpisał porozumienie z włoskim UniCredit w sprawie zakupu Banku BPH po prawnym podziale i integracji części tego banku z Bankiem Pekao SA. Przyłączenie powstałej w wyniku podziału części Banku BPH do Banku Pekao SA zostało już zatwierdzone przez walne zgromadzenia akcjonariuszy obu banków i wymaga akceptacji Komisji Nadzoru Bankowego. Po przejęciu GE Money awansuje na 5 miejsce wśród największych banków w Polsce pod względem wysokości aktywów. Nowy BPH będzie nadal kierowany przez obecnego prezesa zarządu Józefa Wancera.
Więcej na temat w „Dzienniku”.