„Ekonomiści spodziewali się, że inflacja w ujęciu rocznym w sierpniu wyniesie 1,9 proc. Ale GUS podał, że inflacja w sierpniu w ujęciu rocznym spadła do poziomu 1,5 proc. z 2,3 proc. w lipcu. Licząc rok do roku, ceny były niższe o 0,4 proc. wobec oczekiwanego spadku o 0,1 proc.” – informuje gazeta.
„- Jestem zaskoczona tak głębokim spadkiem inflacji w sierpniu. Nie chodzi nawet o ceny żywności, użytkowania mieszkań czy odzieży. Najbardziej zdziwiło mnie zachowanie cen łączności, rekreacji i kultury. To zdecydowało o spadku miesięcznego wskaźnika inflacji tak bardzo” – mówi Agnieszka Decewicz, ekonomistka banku Pekao.
„- Te najnowsze dane zmieniają perspektywę podwyżek stóp. Znacznie mniejsze wydaje się prawdopodobieństwo podwyżki w październiku. Podwyżka mogłaby nastąpić ewentualnie w listopadzie, ale to będzie zależeć od bieżącej inflacji” – mówi Ryszard Petru, główny ekonomista Banku BPH.
„Niższa od prognoz inflacja nie zmieniła poglądów wśród członków RPP. Z jednej strony Mirosław Pietrewicz (uznawany za przeciwnika podwyżek stóp) ocenił w rozmowie z PAP, że sierpniowe dane dają RPP komfort dalszej obserwacji sytuacji gospodarczej i są dobrym znakiem na przyszłość przed podjęciem ewentualnych dalszych decyzji. Ale Marian Noga (popierał podwyżki) uznał, że mimo danych o niższej inflacji w sierpniu RPP powinna podwyższyć jeszcze raz stopy w tym roku i kolejne dwa w przyszłym. Jednak od razu dodał, że w II połowie 2008 r. może pojawić się szansa na obniżkę stóp.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
W sierpniu Rada Polityki Pieniężnej po raz trzeci w tym roku podniosła stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Obecnie stopa podstawowa wynosi 4,75 proc. Większość analityków jest zdania, że w tym roku stopy jeszcze wzrosną i cykl podwyżek będzie kontynuowany w 2008 r. Wyższe stopy procentowe oznaczają dla kredytobiorców droższe raty. Osoby odkładające pieniądze na lokatach mogą natomiast spodziewać się wyższych zysków z oszczędności.
Więcej szczegółów w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.