W 2007 roku odbywa się już trzecia edycja badań nad innowacyjnością polskiej gospodarki, której owocem jest Ranking 500 najbardziej innowacyjnych firm. Ranking regionalny ogłaszany jest na Pomorzu po raz drugi.
Celem programu jest przede wszystkim pobudzenie procesów innowacyjnych w gospodarce oraz promowanie innowacyjnych przedsiębiorstw, zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej.
„Innowacyjność jest dziś niezbędnym czynnikiem sukcesu. Skuteczne strategie biznesowe, stosowanie nowoczesnych technologii oraz, przede wszystkim, wykorzystanie potencjału i wiedzy pracowników są kluczem do zwycięstwa, tak w branży finansowej, jak i w każdym innym sektorze gospodarki” mówi Barbara Jóźwiak, Dyrektor Oddziału Korporacyjnego Gdańsk.
„Staramy się wspierać przedsiębiorców w prowadzeniu biznesu, stąd pomysł na organizowanie regionalnej Gali innowacyjności i wyróżnianie najlepszych. Takie inicjatywy nie tylko pozwalają promować lokalnych przedsiębiorców, ale są także okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i inspiracji”, dodaje Tomasz Podraza, Dyrektor Oddziału Korporacyjnego Gdynia.
Badania prowadzi Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Partnerem wspierającym jest firma Dun and Bradstreet.
W analizie są uwzględniane m.in.: innowacyjność rynkowa, procesowa, skala i intensywność nakładów na badania i rozwój, ilość pozyskanych patentów, nowo użyte technologie i rozwiązania informatyczne, nowatorskie rozwiązania rynkowe, a także zdolność wszczepienia się w złożone sieci powiązań między nauką a praktyką.
Podstawą analizy ilościowej są informacje od przedsiębiorstw, przesłane w postaci ankiet oraz z publicznie dostępnych baz i danych statystycznych. Do oceny zmiennych jakościowych i cech trudno mierzalnych zostały uwzględnione oceny eksperckie. Brano również pod uwagę ciągłość i porównywalność ocen innowacyjności z roku na rok i między przedsiębiorstwami. Badanie zmiennych ilościowych i jakościowych integruje system punktacji ułatwiający analizę rankingową.
W tym roku oprócz najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw, zostanie wyróżniony także Kreator Technologii, czyli firma, która dzięki swojej działalności ma ogromny wpływ na potencjał innowacyjny regionu.
W polskiej gospodarce istnieje grupa firm, które są twórcami nowoczesnych technologii. W okresie transformacji potrafiły one wypracować sobie szczególną pozycję. Stanowią łącznik między instytutami badawczymi i firmami. Część tworzy platformy, które pomagają innym firmom w komercjalizacji technologii. Firmy te często ponoszą znaczące nakłady na badania i rozwój oraz posiadają znaczne zasoby kadry zatrudnionej w badaniach. Dlatego, możemy o nich mówić kreatorzy technologii. mówi doc. dr hab. Tadeusz Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN.
Program:
18.00 Uroczyste otwarcie
18.10-18.30 Rozmowa z doc. dr hab. T. Baczko na temat wyników badań
18.30-19.10 Debata na temat innowacyjności, uczestnicy
Agnieszka Gryzik, dyrektor Departamentu Wdrożeń i Innowacji, MNiSW
dr inż. Jerzy Iwicki, prezes i współwłaściciel firmy UNITHERM
prof. dr hab. inż. Wojciech Sadowski – Prorektor Politechniki Gdańskiej ds. Współpracy ze Środowiskiem Gospodarczym i z Zagranicą.
mgr inż. Mirosław Zbrzeźniak, Dyrektor Biura Rozwoju, DGT SP. z o.o
19.10-19.30 Wręczenie nagród
19.30 Bankiet
Patronat Honorowy nad galą objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Patronat medialny objęli:
TVN CNBC Biznes
Manager Magazin