Styczniowe spadki na warszawskiej giełdzie fatalnie odbiły się na funduszach OFE. „Ministerstwo Pracy zapowiada radykalną zmianę ustawy o OFE. Resort chce, by fundusze miały większą swobodę w inwestowaniu pieniędzy przyszłych emerytów. Prace nad nowymi przepisami ruszą w drugiej połowie roku” informuje Dziennik Finansowy The Wall Street Journal Polska.
Z dotychczasowych informacji wynika, że Ministerstwo Pracy zamierza dać funduszom nieco większą swobodę, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa inwestycji OFE. „Nowe przepisy mogą umożliwić powstanie różnego typu funduszy- od bezpiecznych po agresywne- zarządzanych przez jedno PTE. Im bliżej emerytury, tym więcej bezpiecznych instrumentów finansowych powinno być w portfelu. Dlatego należy wprowadzić zróżnicowanie funduszy- przyznaje Jarosław Myjak, radca prawny Dewey& LeBoeuf” cytowany przez Dziennik Finansowy The Wall Street Journal Polska.
Pierwsze emerytury z II filara będą w sobie zawierać na razie procentowo niewielki promil składek z OFE, szacuje się, że kapitał zgromadzony w OFE będzie stanowił od kilku do kilkunastu złotych emerytury pierwszych emerytek rozliczanych według nowych zasad. „To na razie minimalna część emerytury. Jednak będzie rosła, i to aż do 46 proc. Dlatego problem dotyczy również osób, które na emeryturę przejdą za kilkadziesiąt lat. Na przykład dla nich bardziej agresywne inwestycje oznaczają wysokie zyski. – Jeżeli przez następne lata młodym ubezpieczonym nie stworzy się możliwości bardziej agresywnego inwestowania, a starszym zabezpieczenia zakumulowanych aktywów przed stratami, to emerytury i jednych i drugich będą niższe- przyznaje Dariusz Stańko z AGH” wskazuje Dziennik Finansowy The Wall Street Journal Polska.
Emerytury pozostają niezmiennie tematem na czasie i angażującym szerokie rzesze Polaków. Niepewność, czy ZUS będzie w stanie zapewnić emerytury dzisiejszym trzydziestoparolatkom oraz zapytanie i to, kto właściwie zajmie się wypłacaniem przyszłym świadczeń to tylko niektóre z wątpliwości będących udziałem przyszłych emerytów. Obecne świadczenia wypłacane przez ZUS są znacznie niższe niż pensja, do wysokości której zainteresowani zdążyli się przez lata przyzwyczaić. Umożliwienie OFE lokowania funduszy nie tylko w akcje spółek, ale też inwestowania ich za granicą powinno przyczynić się do wzrostu aktywów.
Więcej informacji na ten temat w dzisiejszym numerze Dziennika Finansowego The Wall Street Journal Polska, w artykule Marty Chmielewskiej- Racławskiej „Możliwości inwestycyjne OFE zwiększą się w przyszłym roku”.
JW