„Rok 2007 był dla BRE Banku wyjątkowy. Osiągnęliśmy najlepszy wynik w historii z działalności podstawowej. Dzisiaj BRE Bank zajmuje mocną, trzecią pozycję pod względem wartości aktywów jak i liczby klientów detalicznych. Jesteśmy szczególnie dumni z tego wyróżnienia. Pokazuje ono, że znajdujemy się na dobrej drodze w realizacji naszej misji, która brzmi „Najlepsza instytucja finansowa dla wymagających klientów”- powiedział Jarosław Mastalerz, członek zarządu BRE Banku odbierając nagrodę dla najlepszego banku.
W 2007r. Grupa BRE Banku wypracowała najlepsze wyniki finansowe od początku dekady. Skonsolidowany zysk brutto wzrósł do 954,5 mln zł i był o 65,6% lepszy w porównaniu z 2006 rokiem.
W 2007 r. skonsolidowany wskaźnik zwrotu z kapitału (ROE) wyniósł 35,9% brutto i był jednym z najwyższych w sektorze. Z kolei współczynnik kosztów do dochodów spadł do 55,5%. Współczynnik wypłacalności Grupy wynosi 10,2% (10,67% dla Banku).
Oceniając domy maklerskie jury kładło największą wagę na ROE, czyli wskaźnik zwrotu z kapitałów własnych. Bardzo istotna była również dynamika przychodów i zysku netto, która pośrednio odzwierciedla aktywność domów maklerskich na rynku ofert publicznych. Pod uwagę brane były również obroty rynku akcji i na rynku kontraktów terminowych oraz dynamika ich wzrostu.
Zwycięzcą w tej kategorii został Dom Inwestycyjny BRE Banku.
„Nasze zwycięstwo jest zasługą sukcesu wszystkich linii biznesowych naszej instytucji. Ten rezultat jest efektem wieloletnich starań i efektywnej pracy naszych Pracowników”- powiedział Jarosław Kowalczuk, prezes zarządu DI BRE.
Autorzy rankingu zwrócili szczególną uwagę na liczbę internetowych rachunków maklerskich, co zdaniem ekspertów, może świadczyć o innowacyjności domu maklerskiego. Dom Inwestycyjny BRE Banku już od wielu lat jest liderem w tym obszarze, ponad 90 % ( ponad 111 tys.) wszystkich rachunków stanowią właśnie internetowe.
Wybierając najlepszych, Rzeczpospolita badała tylko te instytucje, których aktywa przekraczały 1 mld zł, przez ostatnie dwa lata osiągały zyski, a swoją działalność biznesową prowadzą od co najmniej trzech lat. Wybrane przez jury kryteria to: zmiana portfela kredytów, depozytów, zysk netto, wskaźniki rentowności (ROE, ROA oraz C/I), liczba prowadzonych rachunków dla firm i klientów indywidualnych.
„Ocenialiśmy zmiany procentowe oraz nominalne, z tym że za zmiany procentowe można było otrzymać więcej punktów. Najmocniej premiowaliśmy dobre wskaźniki efektywności oraz zmianę portfela kredytów i depozytów. W tym roku nie braliśmy pod uwagę wyniku z prowizji, wyniku z odsetek oraz liczby kart kredytowych dla klientów detalicznych oraz wartości udzielonych pożyczek gotówkowych-” piszą autorzy Rankingu.