Grupa Allianz Polska została po raz trzeci mecenasem Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Tegoroczny Festiwal potrwa od 1 do 9 sierpnia i będzie mu towarzyszyć hasło „Świat zwariował”.
Allianz sponsoruje Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu i Janowcu już od 2007 r. Dzięki wsparciu Allianz ten znakomity przegląd najwartościowszych dokonań światowego kina powrócił po rocznej przerwie na mapę kulturalną Polski.
Festiwal Dwa Brzegi to niezwykle ważne wydarzenie nie tylko dla kinomanów, ale również dla miłośników różnych rodzajów sztuki, które stanowią dla filmu inspirację lub przyczyniają się do jego powstania.
Tegoroczny Festiwal zainauguruje film „Prorok” Jacquesa Audiarda. Podczas wieczoru otwarcia zostanie pokazany również film „Zawsze tylko Ty” w reżyserii Richarda Loncraine’a, a zakończy go koncert bossa novy na kazimierskim zamku.
Jednym z najciekawszych festiwalowych wydarzeń będzie retrospektywa twórczości rosyjskiego reżysera Pawła Kłuszancewa (1910-1999) – wybitnego twórcy science fiction, w Polsce właściwie nieznanego. Publiczność obejrzy jego filmy „Droga do gwiazd” i „Planeta Bur”.
Wśród gości specjalnych Dwóch Brzegów będą m.in.: Jan A. P. Kaczmarek i Krystyna Janda, która pojawi się w ramach spotkań „I Bóg stworzył aktora” (w roku ubiegłym gościem tego cyklu był Janusz Gajos).
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to nie jedyne przedsięwzięcie artystyczne sponsorowane przez Allianz Polska. Allianz zaangażował się 2009 r. również we wsparcie 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Festiwal jest w całości poświęcony tradycji, kulturze oraz historii narodu żydowskiego. Gościem specjalnym Festiwalu był wybitny operator filmowy, na stałe pracujący w USA, Adam Holender. Retrospektywny przegląd jego twórczości był sponsorowany właśnie przez Allianz.
W strategii sponsoringowej Allianz bardzo ważne miejsce zajmował zawsze teatr. Grupa wspierała wybitne spektakle teatralne na scenach dramatycznych, zaś stałą współpracę nawiązała z warszawskim Teatrem Muzycznym Roma, przyczyniając się do powstania takich spektakli, jak „Musicale… Ach te musicale” czy „Taniec wampirów”. Dzięki mecenatowi Allianz w 2008 r. został wystawiony jeden z najbardziej znanych spektakli muzycznych wszech czasów – „Upiór w operze”. Monumentalne widowisko z fantastyczną obsadą i przepiękną scenografią było godną oprawą obchodów dziesięciolecia obu instytucji.
Obchodzone pod koniec 2008 r. uroczyste 80-lecie warszawskiego Teatru Ateneum było również sponsorowane przez Allianz Polska. Obchody zostały zainaugurowane polską prapremierą „Odejść” Václava Havla w reżyserii Izabelli Cywińskiej i uświetnione wystawami oraz spotkaniami z twórcami związanymi z Teatrem Ateneum.
Od sezonu 2004/2005 Allianz konsekwentnie angażuje się w mecenat Feliksów Warszawskich – nagród teatralnych przyznawanych za najwybitniejsze kreacje aktorskie i najlepszą reżyserię w danym sezonie. Ta ceniona w warszawskim środowisku nagroda przetrwała po śmierci jej inicjatora i fundatora, znanego filantropa, wielbiciela teatru Feliksa Łaskiego właśnie dzięki wsparciu Allianz. Rok 2008 był szczególny w historii nagrody, bo wręczano ją już po raz dziesiąty.
Długą i świetną tradycję mają, fundowane już od 9 lat, Krakowskie Nagrody Allianz – Kultura, Nauka, Media. Pozwalają one uhonorować nie tylko wybitnych twórców, naukowców, intelektualistów, ale również zasłużone instytucje i najciekawsze inicjatywy regionu małopolskiego. Wśród laureatów Nagród Allianz znaleźli się m.in.: Stanisław Lem, Muzeum Narodowe w Krakowie, prof. Jerzy Stuhr czy Anna Dymna.
Grupa Allianz w Polsce jest partnerem nie tylko instytucji kulturalnych, ale również ośrodków naukowych i uczelni wyższych. Allianz współpracował z Uniwersytetem Warszawskim, ze Szkołą Główną Handlową, Wyższą Szkołą Ubezpieczeń i Bankowości, angażując się w rozwój nauki i edukacji w Polsce. Firma przyznawała nagrody autorom najlepszych prac magisterskich z zakresu ubezpieczeń, wspiera Letnią Szkołę Nauk Aktuarialnych, współpracuje z Polskim Towarzystwem Matematycznym, dofinansowując Ogólnopolską Konferencję Zastosowań Matematyki.
W 2000 r. Allianz rozpoczął współpracę z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, stając się sponsorem wykopalisk w Kałdusie koło Chełmna. Allianz jest jak dotąd największym prywatnym sponsorem archeologii w Polsce. Waga odkryć, jakich tam dokonano, pozwala mówić o naukowej rewelacji. Archeolodzy odkryli bowiem ślady jednego z ważniejszych ośrodków administracyjno-gospodarczych Polski z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Ponad 6-letnia współpraca z Instytutem Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu zaowocowała m.in. wystawą archeologiczną, publikacjami, dwoma piknikami archeologicznymi na stanowisku w Kałdusie. Allianz stworzył również specjalne strony internetowe o wykopaliskach, zorganizował kampanię reklamową w internecie promującą te badania, a także wyprodukował film dokumentalny pt. „Tajemnice Góry św. Wawrzyńca”.
Informacji na temat ubezpieczeń szukaj w Dziale Ubezpieczenia Portalu Bankier.pl
Źródło: Allianz