Wczorajszy raport ADP wyraźnie poprawił nastroje przed dzisiejszą szczegółową publikacją danych na temat amerykańskiego rynku pracy. Zgodnie z nim zatrudnienie w sektorze prywatnym poza rolnictwem wzrosło w USA aż o 157 tys., wobec oczekiwanych 70 tys. i majowego wzrostu o jedyne 36 tys.
Pozytywny wydźwięk raportu ADP daje podstawy, aby oczekiwać polepszenia się sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Szczegółowe dane na ten temat zostaną opublikowane dzisiaj o godzinie 14:30. Będzie to przede wszystkim stopa bezrobocia (obecny poziom 9,1 proc.) oraz zmiana w zatrudnieniu w sektorze prywatnym i pozarolniczym. Rynek spodziewa się utrzymania poziomu bezrobocia na poziomie 9,1 proc. dlatego w przypadku jego spadku, co sugeruje wczorajsze ADP, możemy odnotować umocnienie się dolara. Skala ruchu będzie zależała od różnicy aktualnych odczytów od przewidywanych.
Popołudniowe dane z USA przyćmiła konferencja Europejskiego Banku Centralnego, a dokładniej słowa Jean-Claude Trichet’a dotyczące długu Portugalii. Potwierdził on gotowość zapewnienia wsparcia dla krajów z problemami fiskalnymi oraz skrytykował agencję Moody’s za obniżenie ratingu Portugalii. W efekcie polepszenia się nastrojów w Europie wspólna waluta umocniła się wobec dolara po raz pierwszy od trzech dni, kończąc dzień konsolidując się powyżej poziomu 1,4330. Cena baryłki ropy Brent przekroczyła dzisiaj 118 dolarów, wzrastając w przeciągu doby o 4 dolary, a notowania miedzi są najwyższe od dwóch miesięcy. Inwestorzy liczą, że po trzeciej podwyżce stóp w tym roku polityka pieniężna Chin nie będzie dalej zaostrzana, co wspiera perspektywy wzrostu popytu na surowce. Najważniejszymi odczytami makroekonomicznymi dnia będą wspomniane wyżej dane z amerykańskiego rynku pracy, które zostaną opublikowane o 14:30.
Złoty jest obecnie najsilniejszy w stosunku do euro od ponad trzech tygodni. Kurs EUR/PLN wynosił o 9:00 3,9280 i w przypadku dalszej aprecjacji polskiej waluty najbliższym poziomem wsparcia będą minima z połowy czerwca w okolicach 3,9220. Złoty umacnia się od wczoraj na fali lepszych nastrojów po konferencji Europejskiego Banku Centralnego. Zyskał także w stosunku do franka szwajcarskiego, który kosztował rano 3,23 zł. Ministerstwo Pracy i Polityki Pieniężnej potwierdziło, że według jego szacunków w czerwcu bezrobocie spadło do 11,8 proc, wobec 12,2 proc w maju. W kolejnych miesiącach spodziewane jest dalsze polepszenie się sytuacji na polskim rynku pracy, wywołane zwiększeniem zatrudnienia w miesiącach wakacyjnych. W najbliższą środę poznamy wysokość czerwcowej inflacji w Polsce, która jest spodziewana na poziomie 4,8 proc.
Źródło: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.