Na koniec grudnia 2011 r. wartość środków pozostająca na drugofilarowych kontach emerytalnych wyniosła 224,7 mld PLN, co w ujęciu miesięcznym oznacza przyrost na poziomie +1,0%. Tym samym był to siódmy miesiąc od początku minionego roku, w którym aktywa OFE zyskały na wartości.
W całym 2011 roku wartość aktywów OFE wzrosła o +1,6%. Oznacza to najniższą dynamikę przyrostu aktywów od początku istnienia drugiego filaru w Polsce. Z niższym rocznym tempem zmiany aktywów OFE wynoszącym -1,3% mieliśmy do czynienia jedynie w 2008 r., czyli w okresie trwania wcześniejszej bessy.
Na zeszłomiesięczny poziom aktywów otwartych funduszy emerytalnych dodatnio wpłynęły dwa czynniki. Najistotniejszym z nich z nich były rozliczenia dodatnich przepływów towarzyszących listopadowej sesji transferowej. Ze względu na techniczny charakter tej operacji w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE 2,0 mld PLN. Tym samym była to już drugą z rzędu sesja, podczas której wartości rozliczeń jej towarzyszących utrzymywały się na relatywnie niższych poziomach. Spadek wartości przenoszonych środków związany był z faktem wprowadzenia z początkiem 2012 r. zakazu akwizycji. PTE cięły koszty pozyskiwania klientów na rynku wtórnym zmieniając sposób wynagrodzenia sprzedawców OFE oraz wypowiadając same umowy akwizycyjne.
Kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na poziom aktywów OFE w grudniu był tradycyjnie dopływ środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wyniósł 0,6 mld PLN. Tym samym, w ujęciu miesięcznym, była to jedna z najniższych kwot przelana do funduszy od początku ich istnienia. W całym 2011 roku ZUS przekazał do OFE +15,1 mld PLN, czyli o -32,5% mniej niż w roku poprzednim. Mniejsze przelewy z ZUS do OFE związane były z obowiązującą od maja 2011 r. obniżoną składką trafiającą do drugiego filara z 7,3 do 2,3%.
W grudniu negatywne przełożenie na stan aktywów otwartych funduszy emerytalnych miały wyniki z zarządzania, które zmniejszyły wartość drugofilarowego majątku o -0,7 mld PLN. Podobnie jak w listopadzie, na wyniki negatywnie wpłynęła kiepska koniunktura na GPW, gdzie indeks szerokiego rynku WIG stracił -4,8%, a indeks grupujący blue chipy -6,3%. Nic więc dziwnego, że spadkom wycen jednostek OFE w grudniu nie pomogła nawet dobra koniunktura na rynku długu, gdzie indeks obligacji skarbowych IROS zyskał +0,6%.
Grudzień przyniósł relatywnie duże rozbieżności w tempie zmian aktywów netto zarządzanych przez poszczególne OFE. Jest to jednak m.in. efektem przyjętego sposobu rozliczeń przepływów w sesjach transferowych, w ramach którego najpierw rozliczane są odejścia, a dopiero później, na początku kolejnego miesiąca, przyjścia. To głównie z tego powodu w grudniu najszybciej rosły aktywa funduszy, które wykazały wysoką aktywność na rynku wtórnym. Zdecydowanie najszybsze tempo przyrostu aktywów wykazały PKO BP Bankowy OFE oraz AEGON OFE, które według naszych obliczeń w transferach pozyskały odpowiednio +317 mln oraz +377 mln PLN. To głównie dzięki tym kwotom, OFE te powiększyły środki pod zarządzaniem odpowiednio o +4,2 i +4,1%%. Z kolei najsłabiej w minionym miesiącu wypadły fundusze: OFE Polsat (-0,9%), Aviva OFE (+0,1%) oraz ING OFE (+0,5%).
W skali całego 2011 roku wyraźnie najwyższą dynamiką przyrostu aktywów na poziomie +15,1% może się poszczycić PKO BP Bankowy OFE, a zaraz za nim znalazły się AXA OFE (+10,2%) oraz Generali OFE (+8,1%). Na drugim biegunie znalazły się natomiast Aviva OFE (-3,1%), OFE Polsat (-2,5%) oraz OFE WARTA (-1,6%).
Zespół Analiz Online
Źródło: Analizy Online