Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Arendarski w liście do Prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego z 31 marca br. zaapelował o skierowanie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych do ponownego rozpatrzenia przez Sejm.
Prezes KIG skierował także w liście prośbę o podkreślenie konieczności podjęcia przez Rząd działań, mających na celu zmniejszenie deficytu budżetowego, opartych przede wszystkim na ograniczaniu wydatków.
– Zmiany wprowadzone ponad dziesięć lat temu miały służyć uniezależnieniu systemu od dopłat z budżetu, które stanowią jeden kluczowych wydatków budżetowych, mający zasadniczy wpływ na dług publiczny. Wprowadzenie systemu kapitałowego opartego na zasadzie powszechności w okresie długoterminowym miało na celu zminimalizowanie powyższych dopłat, stabilizując tym samym kondycję finansów publicznych. W naszej ocenie, zmniejszenie części składki emerytalnej przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych w powiązaniu z pozostawieniem obecnie obowiązujących przywilejów emerytalnych sprawi, iż cel ten nie zostanie osiągnięty – pisze Andrzej Arendarski w swoim liście.
Prezes KIG podkreślił, że ograniczenie zadłużenia budżetowego w sposób efektywny powinno zostać oparte na konsekwentnym dokończeniu reformy emerytalnej poprzez jej faktyczne upowszechnienie i objęcie nią całego społeczeństwa według jednolitych zasad. Zdaniem KIG, istotnym elementem ograniczenia deficytu stać powinna się również jego konsolidacja, czy też wprowadzenie budżetu zadaniowego, który w konsekwencji wpłynąć powinien na bardziej efektywne zarządzanie wydatkami administracji publicznej.
Andrzej Arendarski przypomniał również w liście, że otwartym pozostaje temat stopniowego wyrównywania wieku emerytalnego oraz wydłużania aktywności zawodowej Polaków.
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza