Dwudziestu jeden licealistów ze szkół plastycznych z całej Polski bierze udział w warsztatach w ramach VI edycji konkursu Artystyczny Indeks Hestii. Zdobywcę indeksu gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych poznamy 28 lutego.
Sopockie warsztaty w ramach finału VI edycji konkursu „Artystyczny Indeks Hestii” rozpoczęły się 16 lutego br. Za niespełna dwa tygodnie, 28 lutego, wyłoniony zostanie finalista, który otrzyma indeks gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych – główną nagrodę w konkursie organizowanym przez Grupę Ergo Hestia.
Dwudziestu jeden licealistów to zwycięzcy pierwszego etapu konkursu, który odbywał się w pierwszym półroczu bieżącego roku szkolnego. Uczestniczyło w nim 300 uczniów ze szkół plastycznych w Bielsku-Białej, Gdyni, Jarosławiu, Kaliszu, Kielcach, Katowicach, Koszalinie, Lublinie, Łodzi, Łomży, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Szczecinie, Supraślu, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu, Zielonej Górze oraz Zakopanem.
Przedstawili oni ponad 1 000 prac malarskich i rzeźbiarskich.
Nagrodą dla zwycięzców etapu regionalnego jest wspólny udział w dwutygodniowych warsztatach artystycznych w Sopocie, prowadzonych przez akademickich profesorów malarstwa. Program zajęć – z zakresu rysunku i malarstwa – odpowiada wymogom egzaminacyjnym Akademii.
W pierwszej edycji konkursu w 2004 roku zwyciężyła Dominika Jurczyk z Kielc. Rok później triumfowała Justyna Dziechciarska z Nałęczowa. W 2006 roku wygrał Marcin Różański z Zamościa, w 2007 roku – Martyna Wolna z Zabrza, a przed rokiem – Michalina Gniazdowska.
Inspiracją do organizacji konkursu stał się sukces wcześniejszego przedsięwzięcia Grupy Ergo Hestia – konkursu Artystyczna Podróż Hestii, prowadzonego we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku. Co roku wybierany jest w nim najzdolniejszy student Akademii, który w nagrodę spędza – jako stypendysta Hestii – miesiąc w Nowym Jorku. Drugą nagrodą w konkursie jest miesięczny wyjazd do Walencji.
Gdańska Akademia Sztuk Pięknych powstała w 1945 roku w Sopocie jako Państwowy Instytut Sztuk Plastycznych. Jej twórcami była grupa artystów (Janusz Strzałecki, Krystyna i Juliusz Studniccy, Hanna i Jacek Żuławscy, Józefa i Marian Wnukowie), która chcąc włączyć się do odbudowy Gdańska i współtworzyć jego życie artystyczne, przyjechała w tym czasie na Wybrzeże. W 1954 roku siedzibę uczelni przeniesiono do Gdańska, do odbudowanej po wojennych zniszczeniach Wielkiej Zbrojowni. Obecnie w Akademii kształci się 821 studentów. www.asp.gda.pl
Źródło: Grupa Ergo Hestia