Sześćdziesięciu pięciu absolwentów wyższych uczelni już od 1 stycznia odbywa staż w ramach uruchomionego w tym roku programu doradca@sukces.
Walka była zacięta. Na jedno miejsce przypadło blisko 20 kandydatów. Staż jest płatny. O wyborze uczestników decydują ciekawe życiorysy i listy motywacyjne, a także wyniki wywiadów oraz zadań wykonywanych w ramach spotkań oceniających. Na początku otrzymuje się 1500 zł wynagrodzenia brutto. Z czasem można liczyć na podwyżkę – do płacy podstawowej dochodzi prowizja od sprzedaży. W ciągu 9 miesięcy stażu jego uczestnicy są wielokrotnie szkoleni. – Poszukujemy doradców dla wszystkich swoich oddziałów w Polsce. Jest więc to szansa na powrót po studiach do rodzinnych miejscowości – podkreśla Jacek Goś, zastępca dyrektora departamentu rozwoju kadr. Do 10 kwietnia trwa nabór kolejnych 180 osób. Pracę rozpoczną 1 lipca.
Pozyskanie jednej osoby w ramach programu doradca® sukces bank szacuje na ok. 500-1000 zł. A kto ma największe szanse na zatrudnienie się w BPH? Zdaniem Jacka Gosia, zdecydowanie większe zaufanie wzbudzają absolwenci uczelni państwowych. Wyróżniają się tu w szczególności: Akademie Ekonomiczne w Krakowie i Poznaniu, Uniwersytety Warszawski oraz Śląski, Szkoła Główna Handlowa i trzy szkoły prywatne: Uniwersytet Sant Louise National w Nowym Sączu, Wyższa Szkoła Handlu i Prawa w Warszawie im. Łazarskiego i Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania w Warszawie im. Koźmińskiego. Podstawowe błędy popełnianie przez wyższe uczelnie w kształceniu to w opinii człowieka od kadr w BPH „pompowanie” w absolwentów poczucia nadmiernie wysokiej wartości. Pomimo trwającej latami nauki nie dają umiejętności budowania wiedzy, nie przygotowują również do kontaktów międzyludzkich – pisze „Parkiet”.
Zdaniem Jacka Gosia, coraz bliższe są jednak czasy, w których najlepszych studentów pracodawcy będą ze sobą wiązać już w trakcie nauki. BPH do absolwentów kieruje swój najdłużej działający program absolwent@sukces. Od 12 lat z 20 rekrutowanych osób rocznie w banku pozostało 139. Ludzie ci przechodzą szkolenia przygotowujące do obejmowania najwyższych stanowisk. Od 4 lat bank przyjmuje również rocznie ok. 200 studentów zainteresowanych odbyciem praktyk (odpłatnych). Do najlepszych kieruje później oferty pracy.