Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) i Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Cyfryzacji Republiki Mołdawii 19 grudnia br. podpisali w Kiszyniowie umowę pożyczki. Dzięki udzielonej pożyczce, BGK we współpracy z Unią Europejską (UE), będzie działać na rzecz wsparcia sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w Republice Mołdawii. Wsparcie będzie dotyczyć projektów związanych z transformacją energetyczną.
Dzisiejsza uroczystość podpisania umowy, w której uczestniczyli także przedstawiciele Delegatury Unii Europejskiej oraz Ambasady RP w Kiszyniowie, pokazuje zaangażowanie Polski w działania związane z pomocą rozwojową.
– Bank Gospodarstwa Krajowego, jako polski bank rozwoju, dysponuje wiedzą i doświadczeniem we wspieraniu rozwoju sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego wierzymy, że uruchomienie nowego instrumentu pomocy rozwojowej BGK dla Republiki Mołdawii, wspieranego grantem UE, będzie ważnym krokiem w kierunku transformacji energetycznej tego kraju. Budowa nowoczesnych instrumentów pomocy dla państw rozwijających się stwarza możliwości zaangażowania polskich firm na rynkach międzynarodowych. Dodatkowo, w świetle ubiegłotygodniowej, historycznej decyzji Rady Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych, projekt realizowany przez BGK może być ważnym elementem wsparcia w przygotowaniu Mołdawii do członkostwa w UE – mówi Paweł Chorąży, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich Banku Gospodarstwa Krajowego.
– Jest mi niezmiernie miło, że Unia Europejska mogła wesprzeć tę pożyczkę i towarzyszącą jej pomoc techniczną kwotą blisko 1,6 mln EUR. Wsparcie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i MMŚP stanowi podstawę zintegrowanego podejścia UE do rozwoju sektora prywatnego w Mołdawii, jest także flagową inicjatywą Europejskiego Planu Inwestycyjnego dla Partnerstwa Wschodniego. Szczególnie cieszę się, że BGK dołączył do klubu Europejskich Instytucji Finansowych, które działają w Mołdawii. Razem sprawiamy, że gospodarka Mołdawii staje się bardziej konkurencyjna, włączająca i zrównoważona – mówi Ambasador Jānis Mažeiks z Delegatury Unii Europejskiej w Republice Mołdawii.
Pożyczka BGK w wysokości 5 mln euro zostanie udzielona Republice Mołdawii na 7 lat. Zasili mołdawski fundusz wsparcia przedsiębiorczości (Fund for Entrepreneurship and Economic Growth of Moldova, FACEM), zarządzany przez mołdawską Agencję ds. rozwoju przedsiębiorczości (Organization for Entrepreneurship Development, ODA), a następnie, poprzez wybrane banki mołdawskie, trafi do mołdawskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców (MMŚP).
Współpraca z UE zakłada dofinansowanie przez nią pożyczki udzielonej przez BGK poprzez grant (w wysokości 1,6 mln euro) obniżający odsetki kredytu oraz grant na pomoc techniczną, m.in. pomoc w wypełnianiu wniosków kredytowych czy przeprowadzanie audytów energetycznych. Działania wdrażane będą we współpracy z Fundacją Solidarności Międzynarodowej – jednym z głównych aktorów polskiej współpracy rozwojowej.
Polska, poprzez współpracę rozwojową, przyczynia się wspierania krajów partnerskich w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pożyczka BGK wpisuje się nie tylko w tę współpracę, ale także w misję i działania Banku w obszarze pomocy rozwojowej o charakterze typu sovereign, co oznacza, że została zawarta przez Bank bezpośrednio z rządem kraju trzeciego.
Zaangażowanie banków rozwoju w pomoc rozwojową pozwala na łączenie środków publicznych donatorów i mobilizowanie kapitału prywatnego. To także budowanie pozycji na arenie międzynarodowej.
Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego