Podwójne opłaty
W ostatnich latach powstało wiele raportów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, piętnujących błędy banków. Mimo to wiele z instytucji finansowych nadal obciąża klientów niedozwolonymi opłatami.
– Z praktyki Urzędu wynika, że często banki pobierają od konsumentów opłaty, które im się nie należą – przyznaje Konrad Gruner z biura prasowego UOKiK.
– Bywa, że bank pobiera podwójną opłatę za wykonanie jednej usługi – dodaje.
– Bank nie może pobierać kilku opłat za czynności wykonywane w ramach jednej usługi – mówi Michał Zieliński, prawnik z departamentu bankowości i finansów w Kancelarii Gide Loyrette Nouel w Warszawie.
Jako przykład podaje pobieranie opłat za dokonywanie wpłat i wypłat gotówkowych w kasie bądź z bankomatu banku, w którym klient ma rachunek.
Jest to zakazane, ponieważ są to czynności wykonywane przez bank w ramach prowadzenia rachunku klienta, za którą to usługę bank pobiera osobną opłatę.
Inny przykładem podwójnej opłaty, jaką pobierają instytucje finansowe od swoich klientów, jest opłata za spóźnioną spłatę minimalnej kwoty kredytu.
– Z tytułu udzielenia kredytu bank pobiera odsetki, zatem wprowadzanie dodatkowych obciążeń finansowych jest nieuzasadnioną kumulacją kosztów, do których ponoszenia zobowiązany jest klient – tłumaczy Joanna Rudnicka, prawnik ze Skoczyński Wachowiak Strykowski Kancelarii Radców Prawnych.
Prawnicy radzą, aby w takich przypadkach nie rezygnować z walki o swoje prawa.
– W takiej sytuacji warto upomnieć się o swoje pieniądze. Wbrew pozorom banki zdają sobie sprawę z bezprawności takiej opłaty i na żądanie klienta są gotowe ją zwrócić – zachęca Andrzej Netwig, prawnik zespołu prawa konkurencji w Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr.
Mają bowiem świadomość, że na trudnym i bardzo konkurencyjnym rynku lepiej stracić kilka złotych, które zresztą im się nie należą, niż stracić klienta korzystającego z karty kredytowej – dodaje.
Kara za bilon
Niektóre z opłat, jakimi obciążają banki swoich klientów, eksperci wprost nazywają absurdalnymi.
– Ciągle zdarzają się instytucje finansowe, które bezprawnie obciążają konsumentów dodatkowymi opłatami za wpłatę pieniędzy na własny rachunek w bilonie – mówi Konrad Gruner.
Czy bank może pobierać opłaty, jeżeli wpłacamy na konto nieuporządkowane banknoty lub niezłożone monety? Z jakiego tytułu zakazane jest pobieranie opłat ? Gdzie osoby, które czują się poszkodowane przez banki, mogą dochodzić swoich praw ?
Więcej: Gazeta Prawna 20.06.2008 (120) – str.15