„Bankowcy twierdzą, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie i nawet przedsiębiorca z branży podwyższonego ryzyka może nadal uzyskać kredyt.
– Nie wykluczamy konkretnych branż już na starcie, ale z uwagi na symptomy wyhamowania gospodarczego mniej chętnie podchodzimy do firm z branży deweloperskiej, hotelarsko-turystycznej i częściowo także transportowej. Lepiej wygląda współpraca kredytowa z przedsiębiorstwami z takich branż jak produkcja przemysłowa czy na przykład firmy świadczące usługi medyczne – mówi Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank PBC.
– W naszej ocenie ryzykowne branże to budownictwo, transport i przemysł meblarski – dodaje Piotr Gajdziński z BZ WBK.”, czytamy w „GP”.
„- Jedynym bankiem, w którym udaje nam się dzisiaj cokolwiek załatwić, jest PKO BP. Być może inne banki czekają na gwarancje kredytowe dla firm – uważa Jacek Kaliszuk z Polnordu. Te gwarancje państwa mają odblokować rynek kredytowy dla firm. – Poręczenia będą dotyczyły maksymalnie 1/3 akcji kredytowej banków, ale rzeczywiście mogą pomóc, bo zwiększy się liczba podmiotów, które będą mogły uzyskać kredyt – mówi Marcin Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego.”, czytamy dalej.
„O limitach kredytowych i branżach podwyższonego ryzyka bankowcy mówią niezbyt chętnie. – Kwota kredytu jest pochodną potrzeb klienta i jego zdolności do spłaty, więc nie ma istotnego związku z sektorem gospodarki. Co roku bank wyróżnia jednak sektory, wobec których nakazuje szczególną ostrożność – mówi Tomasz Bogusławski z Pekao. To jednak nie oznacza, że tą wiedzą o ryzykownych sektorach bankowcy chcą się bardzo chętnie dzielić.”, pisze gazeta.
Obecnie banki wstrzymują się z finansowaniem nowych inwestycji i niechętnie podejmują decyzje o odnawianiu firmom przyznanych już wcześniej linii kredytowych. Większość instytucji finansowych znacząco zaostrzyła także wymogi stawiane klientom indywidualnym zainteresowanym kredytem hipotecznym. Banki bardzo ostrożnie podejmują decyzje o przyznaniu nowych pożyczek ze względu na spodziewane spowolnienie w gospodarce.
Więcej na ten temat w „Gazecie Prawnej” w artykule Romana Grzyba pt. „Banki odrzucają 80 proc. wniosków firm”.