„Bank Millennium zrezygnował z pokazywania historycznych zysków funduszu inwestycyjnego w reklamie produktu SuperDuet. W poprzedniej wersji […] Bank Millennium reklamował SuperDuet, pokazując 10 proc. na lokacie plus 42 proc. w funduszu. W obecnej wersji zaprzestano pokazywania stopy zwrotu TFI […]. Eurobank, który reklamuje podobny produkt według tego samego schematu, na razie nie zmienia swojego telewizyjnego spotu. Gdyby była to reklama funduszu, a nie produktu bankowego, jej przekaz byłby niezgodny z wytycznymi KNF. W telewizyjnej reklamie bank pokazuje 10 proc. zysku z lokaty i 108 proc. z funduszu i tylko przez ułamek sekundy widać też napis (niewielką czcionką i nie do przeczytania przez telewidza), że 108 proc. to zysk osiągnięty przez Allianz Akcji FIO od 28 stycznia 2004 r. do 9 maja 2007 r., a więc w okresie ponad trzech lat.” – czytamy w „Gazecie Prawnej”.
„Fundusze inwestycyjne muszą stosować się do uchwały KNF, zgodnie z którą w przekazie reklamowym w formie audiofonicznej lub audiowizualnej niezbędne zastrzeżenia, w tym w szczególności informacje o ryzyku związanym z inwestycją w fundusz, powinny mieć formę komunikatu odczytywanego przez lektora. Jednak zgodnie z prawem banki nie muszą wycofywać takiej reklamy, bo nie nakazuje tego Komisja Nadzoru Bankowego.” – informuje „Gazeta Prawna”.
„Na razie szczegółowe wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące przekazów reklamowych obowiązują fundusze inwestycyjne, ale Komisja wezwała nadzór bankowy do zajęcia się podobnymi praktykami stosowanymi przez banki. A te nagminnie posługują się różnego rodzaju trikami, np. maksymalnymi widełkami oprocentowania przy reklamowaniu lokat lub dolnymi w promocjach kredytów.” – czytamy dalej.
W czerwcu KNF zakazała ukazywania się reklam kilku najbardziej agresywnych funduszy. Komisja uznała, że reklamy mogą wprowadzać klientów w błąd. Jednocześnie nakazała towarzystwom BZ WBK AIB, Millennium i Union Investment opublikować stosowne sprostowanie. Zakaz dotyczył reklam funduszy: Arka BZ WBK Zrównoważony FIO, Millennium FIO Akcji i UniKorona Zrównoważonego FIO.
Więcej na temat w dzisiejszym wydaniu „Gazety Prawnej”.