W IV kwartale roku 2008 firma NCR wprowadziła na polski rynek nową rodzinę bankomatów SelfServ. Nowe modele będą stopniowo wypierały oferowane dotychczas urządzenia z rodziny Personas.
Pierwszym w Polsce bankiem, który z sukcesem wdrożył Bankomat NCR z rodziny SelfServ w dniu 10.12.2008 r. był Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Radkowie z siedzibą w Nowej Rudzie. Zakupiony bankomat – model SelfServ 26 cechuje nowoczesny i atrakcyjny wygląd, duży, aż 15” ekran, a także cały szereg nowinek poprawiających bezpieczeństwo transakcji – system ECD oraz specjalna konstrukcja wejścia czytnika kart zabezpieczająca przed skimmingiem (nielegalnym kopiowaniem kart). Kolorowy panel dla operatora bankomatu, wzbogacony o wirtualnego przewodnika oraz filmy instruktażowe, sprawają że obsługa urządzenia jest przyjemna i łatwa jak nigdy dotąd. Pracownik banku jest prowadzony krok po kroku po wszystkich czynnościach związanych z bieżącą obsługą maszyny.
Konstruktorzy bankomatu NCR potraktowali poważnie problem kosztownej powierzchni w oddziałach bankowych i zaprojektowali maszynę przez-ścienną o bardzo zwartej konstrukcji. Szerokość bankomatu to tylko 47 cm, czyli o prawie 20 cm mniej niż w rozwiązaniach oferowanych do tej pory na rynku. Dzięki temu bankomat zajmuje niewiele powierzchni, a także wyróżnia się zredukowaną wagą (tylko 538 kg). Bankomaty NCR z nowej serii SelfServ zostały zaprojektowane z uwzględnieniem najnowszych trendów technologicznych oraz najbardziej wyrafinowanych oczekiwań instytucji finansowych.
Urządzenia charakteryzują się pełną modularnością. Klienci samodzielnie decydują o wyborze komponentów konfiguracyjnych determinując tym samym funkcjonalność urządzenia (wypłata gotówki, inteligentny depozyt, recykling). Dlatego też warto wspomnieć o jeszcze jednej, wielkiej zalecie bankomatu NCR. Jest on bowiem dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. To nowatorskie urządzenie zdecydowanie ułatwia życie niewidomym, którzy mają możliwość wyboru funkcji głośnomówiącej. Na chwilę obecną, są to komunikaty w języku angielskim, jednakże informatycy NCR intensywnie pracują nad poprawkami w systemie, które wprowadzą język polski. Ta zmiana ma nastąpić już w pierwszym kwartale 2009 roku. Dodatkowym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych poruszających sie na wózkach inwalidzkich jest rozmieszczenie wszystkich przycisków, klawiatury i czytnika kart na takiej wysokości, która umożliwia dokonanie przez te osoby transakcji. Oddziały Banku BPS oraz zrzeszone w Grupie BPS Banki Spółdziecze dbają o to, aby do bankomatu był odpowiedni dostęp bezpośrednio z ulicy lub poprzez specjalne podjazdy, które sprawiają, iż dotarcie do urządzenia osób niepełnosprawnych jest zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Źródło: Bank BPS