„Według radia PiN utworzenie tego zespołu miałoby ‚wdrożyć Bieleckiego w tajniki pracy w administracji i tymczasowo zagospodarować jego osobę’. Bielecki jest uważany za kandydata na premiera po ewentualnej wygranej obecnego szefa rządu Donalda Tuska w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.”, pisze dziennik.
„– O powołaniu takiego zespołu, w którym świat akademicki spotykałby się ze światem biznesu, mówiło się kilka miesięcy temu – mówi nam nieoficjalnie jeden z potencjalnych członków.– Wzorem takiego rozwiązania miała być podobna rada funkcjonująca przy Baracku Obamie, prezydencie USA.”, czytamy.
„Jak wynika z informacji „Rz”, w skład nowej rady mieliby wchodzić ekonomiści zarówno z sektora prywatnego, jak i zajmujący się głównie pracą naukową. Oprócz Bieleckiego jako potencjalni członkowie rady wymieniani są Sławomir Sikora, prezes Banku Handlowego, czy Bogusław Grabowski, prezes Skarbca TFI, były członek Rady Polityki Pieniężnej.”, czytamy dalej.
Jan Krzysztof Bielecki, prezes zarządu Banku Pekao SA złożył rezygnację z zajmowanego stanowiska ze skutkiem na dzień 11 stycznia 2010 r. Bielecki był jednym z założycieli Gdańskiego Towarzystwa Społeczno-Gospodarczego Kongres Liberałów. Od lutego 1990 roku był w składzie prezydium Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Od kwietnia 1994 roku był członkiem Unii Wolności – po połączeniu się Unii Demokratycznej oraz KLD. Był posłem na Sejm w latach 1989 – 1993. W grudniu 1990 roku został powołany na urząd premiera. W rządzie Hanny Suchockiej był ministrem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej. Od grudnia 1993 roku był przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju. Od 1 października 2003 jest prezesem zarządu Banku Pekao SA.
Więcej informacji w artykule „Bielecki wesprze rząd w nowej radzie doradców?” autorstwa Łukasza Wilkowicza.
WB