Z uwagi na znaczącą ilość błędów w składanych dokumentach aplikacyjnych, BRE Bank zdecydował się zaktywizować działania doradcze dla rodzimych firm. Doradztwo BRE Banku ma szansę zwiększyć efektywność starań o pozyskiwanie środków unijnych. Grupa ekspertów BRE Banku opracowała dla wszystkich zainteresowanych – dostępny na stronach www.brebank.com.pl – wykaz najczęściej popełnianych błędów i uchybień we wnioskach o wsparcie unijne.
I runda aplikacyjna w ramach Działania 2.3 SPO-WKP trwała od 20 września do 2 grudnia
2004 r. W tym czasie do Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF) wpłynęło łącznie 6.495 wniosków o dofinansowanie, z czego:
– 127 wniosków zostało wycofanych przez przedsiębiorców,
– 2 537 wniosków zostało odrzuconych na etapie oceny formalnej,
– 1 947 wniosków nie spełniało kryteriów techniczno-ekonomicznych,
– 1 163 wnioski nie spełniały kryteriów merytorycznych.
Z całej puli złożonych wniosków jedynie 721 zostało wstępnie zakwalifikowanych do objęcia wsparciem. Łączna kwota wniosków umieszczonych na liście rankingowej PARP przekazanej do Ministerstwa Gospodarki i Pracy wnosi 396,8 mln zł. Oznacza to, że jedynie ok. 11% spośród 6,5 tys. wniosków zakwalifikowano do objęcia wsparciem ze środków unijnych. Fakt ten pokazuje niebagatelne znaczenie prawidłowego wypełnienia wniosku o dofinansowanie.
Dlatego też w celu optymalizacji szans na uzyskanie przez polskie firmy dofinansowania ze środków unijnych, eksperci BRE Banku, będący certyfikowanymi Konsultantami Funduszy Europejskich, przygotowali (w oparciu o dane PARP) zestawienie najczęściej popełnianych błędów. Uchybienia we wnioskach polskich przedsiębiorców dotyczyły najczęściej:
1. Wniosku o dofinansowanie, w tym:
– błędów w charakterystyce i klasyfikacji beneficjentów wsparcia,
– niezgodności założeń planowanych inwestycji z celami danego działania,
– braku spójności informacji zawartych we wniosku z zapisami biznes planu,
– błędów rachunkowych, klasyfikacji kosztów kwalifikowanych dla danego działania i źródeł finansowania inwestycji, i innych.
2. Braku obowiązkowych załączników do wniosku o dofinansowanie, w tym:
– dokumentów finansowych w wymaganym formacie i uwzględniających odpowiedni okres sprawozdawczy,
– sprawozdań z otrzymanej pomocy publicznej,
– kopii pozwolenia na budowę – w przypadku, gdy celem przedsięwzięcia jest budowa, a wnioskodawca posiada grunt pod budowę,
– harmonogramu rzeczowo-finansowego,
– promesy/umowy kredytowej oraz zaświadczenia z ZUS i Urzędu Skarbowego,
– wersji elektronicznej wniosku o dofinansowanie oraz biznes planu,
i innych.
Kredyt BRE-Unia – pomocą w wykorzystaniu środków unijnych
Wspierając swoich klientów starających się o pozyskanie finansowania ze środków Unii Europejskiej BRE Bank przygotował już w ubiegłym roku specjalną ofertę w postaci kredytu inwestycyjnego BRE-UNIA. Kredyt ten składa się z 2 części:
– kredytu pomostowego, który przeznaczony jest na sfinansowanie części kosztów kwalifikowanych projektu, maksymalnie do wysokości odpowiadającej kwocie dotacji (określonej w umowie dotacji),
– kredytu inwestycyjnego, który przeznaczony jest na sfinansowanie pozostałej części kosztów kwalifikowanych i kosztów niekwalifikowanych projektu.
Choć wkład własny Kredytobiorcy powinien w zasadzie stanowić 40% całości przewidywanych nakładów inwestycyjnych, to w szczególnych przypadkach BRE Bank dopuszcza możliwość zmniejszenia udziału środków Klienta nawet do progu 25%.
Zaletą oferty „unijnej” BRE Banku jest możliwość podpisania jednej umowy kredytowej, uwzględniającej obie części – pomostową i inwestycyjną – a także wartościowa okazja skorzystania przez klientów z pomocy ekspertów BRE Banku – certyfikowanych Konsultantów Funduszy Europejskich (KFE).